Kanton Sarajevo aktivno radi na osnivanju Ureda za dijasporu, kako bi se uspostavila bolja komunikacija i saradnja sa državljanima Bosne i Hercegovine, kao i njihovim potomcima rođenim u dijaspori. U skladu sa svojim nadležnostima i mogućnostima, kantonalna vlast u Sarajevu, kao glavnom gradu, ekonomskom i administrativnom centru, želi da omogući svim Bosancima i Hercegovcima u dijaspori osnovne komunikacijske kanale u cilju povezivanja, produbljivanja i jačanja veza domovine Bosne i Hercegovine sa našom dijasporom, te promovisanjem bosanskog jezika u dijaspori.
