Vremenski uslovi u proteklih nekoliko dana pogoduju za razvoj bolesti paleži cvjeta i sušenje izbojaka – Monilinia laxa. Rječ je o gljivici koja prezimljuje na zaraženim granama, a zaraza se najlakše ostvaruje preko djelova cvjeta zbog toga zaštitu je najbolje uraditi početkom cvjetanja. Gljivica proizvodi toksine koji uzrokuju sušenje cvijeta i grančica. Pored hemijskih mjera zaštite potrebno je mehanički odstraniti zaražene mladice i do 20 centimetara ispod suhog djela jer gljivica ide dosta duboko u drvo.
Od hemiskih zaštitnih sredstava preporučujemo primjenu nekih od slijedećih fungicida: Signum, Teldor SC 500, Switch 62,5 WG, Folicur WP 25, Indar 5 EW, Chorus 50 WG, ili neke od drugih preparate koji su zastupljeni u poljoprivrednim apotekama ili drugim kućama koje su registrovane za promet pesticidima.
U vrijeme cvjetanja zabranjena je upotreba pesticida opasnih za pčele.
Svako tretiranje je potrebno evidentirati, a ambalažu zbrinuti na pravilan način. Preparate koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača.
Omladinski mirovni kamp je vodeća aktivnost sektora za mlade Vijeća Evrope za promicanje mira, demokratije i inkluzije. Projekat Omladinski mirovni kamp nastao je 2003. godine u okviru programa mjera za izgradnju povjerenja Vijeća Evrope i pruža jedinstvenu priliku mladim ljudima iz regija pogođenih sukobima da upoznaju i razumiju proces izgradnje zajedništva i prevazilaženje sukoba.
Porastom temperature proteklih dana došlo je do ubrzanog kretanja vegetacije. Ratari trebaju pregledati ozime usjeve pšenice i ječma na prisustvo korova i u skladu s tim potrebno je da izvrše zaštitu ozimih kultura od korova. Za jednogodišnje uskolisne i širokolisne korove preporučujemo neke od sljedećih herbicida: Pallas75 WG, Sekator OD, Hussar OD, ako su u usjevu ozimih žitarica prisutni samo uskolisni korovi, onda mogu se primjeniti: Axial 50 EC ili Timeline FX.
Zaštitu ozimih kultura najbolje je izvršiti u razvojnoj fazi- kraj busanja, sa nekim od dozvoljenih herbicida kao što su: Flurostar 200, Fluxyr 200 EC, Husar Star,Starline, Biathlon 4D, Corello Duo ili neke druge herbicide koji su zastupljeni kod distributera registrovanih za promet fitofarmaceutskim sredstvima.
Svako tretiranje je potrebno evidentirati, a ambalažu zbrinuti na pravilan način. Preparate koristiti u skladu sa uputstvom proizvođača.
Porastom temperature proteklih dana došlo je do ubrzanog kretanja vegetacije. Obavještavamo voćare da prate razvojni stadij pupova kako bi u fazi bubrenja pupova izvršili prskanje primjenom bakarnih preparata. Zaštitno prskanje treba obaviti nakon prestanka kišnog perioda. Kada se pupovi otvore, primjena bakarnih preparata može izazvati fitotoksičnost.
Zimskim tretiranjem voćaka suzbijaju se mnogobrojne prezimjele forme štetnika, kao što su: lisne, štitaste i krvave uši, crveni pauk, razni savijači, kruškina buha, šljivin moljac. Istovremeno se smanjuje pojava šupljikavosti i kovrdžavosti lista, bakterijskog raka, kao i rogača šljive.
Zimsko tretiranje se izvodi u vrijeme mirovanja, odnosno pred kretanje vegetacije, čim vremenske prilike to dozvole. Koštičavo voće kao malinu i kupinu, treba tretirati nešto ranije jer ove voćne vrste ranije kreću s vegetacijom. Kod jagodastog voća (malina i kupina) najprije je potrebno obaviti rezidbu – odstraniti sve dvogodišnje izdanke, kao i suvišne i zaražene izdanke. Tretiranje je najbolje obaviti kada su stabla voćaka suha i kada je vanjska temperatura iznad 5–7°C, kako bi se izbjeglo izmrzavanje. Voćke je potrebno temeljito oprskati (tzv. kupanje) sa svih strana, jer uzročnici bolesti prezimljuju kako na kori, tako i u rašljama grana te u pukotinama kore.
Za tretiranje se koriste preparati na bazi bakra i mineralna ulja. Preporučujemo korištenje fabrički gotovih kombinacija preparata na bazi bakra i mineralnih ulja.
Svako tretiranje potrebno je evidentirati, a ambalažu zbrinuti na pravilan način.
Preparate koristiti u skladu s uputstvom proizvođača.
Obavještavaju se korisnici poticajnih sredstava da potrebni obrazac “Izvještaj o implementaciji odobrenih sredstava” po pojedinačnim programima poticaja razvoja male privrede u Kantonu Sarajevo, mogu preuzeti na web stranici Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, na sljedeći način: PREUZIMANJA►ZAHTJEVI I OBRASCI i to:
Korisnici poticajnih sredstava, uz dostavljeni predmetni izvještaj sa priloženim dokazima, obavezni su dostaviti i skeniran potpisani izvještaj zajedno sa skeniranim svim validnim dokazima o utrošku sredstava. Skenirani izvještaj sa skeniranim priloženim dokazima korisnici sredstava dužni su dostaviti na CD-u/DVD-u/USB-u, po izboru.
Obavještavamo odabrane korisnike po Javnom pozivu za dostavljanje prijave za podršku mladima za osnivanje poslovnih subjekata i po Javnom pozivu za dostavljanje prijave za podršku za osnivanje poslovnih subjekata kategoriji stanovništva od 36-55 godina starosti, da je rok za dostavljanje dokumentacije koji je prvobitno bio 30.11.2024. godine, produžen je na 20.12.2024. godine.
Molimo odabrane korisnike da se pridržavaju novog roka za dostavu potrebne dokumentacije i da realiziraju svoje aktivnosti u skladu s ovom izmjenom.
Na 33. sjednici održanoj 18.07.2024. godine Vlada Kantona Sarajevo donijela je Zaključak kojim se utvrđuje Nacrt Strategije prema mladima Kantona Sarajevo za period 2024 - 2030. godine, nakon čega je proslijeđen u daljnju skupštinsku proceduru.
Odluka o utvrđivanju Konačne liste neprofitnih organizacija/udruženja/fondacija koji ispunjavaju uslove i liste onih koji ne ispunjavaju uslove po javnom pozivu za dostavljanje prijava po Programu podrške privrednim sajmovima i manifestacijama u Kantonu Sarajevo 2024 u organizaciji neprofitnih organizacija/udruženja/fondacija, te odobravanju novčanih sredstava.
Obavještavamo aplikante koji se nalaze na Konačnoj listi neprofitnih organizacija/udruženja/fondacija, a koji ispunjavaju uslove, da će u narednom periodu biti pojedinačno kontaktirani radi obavještenja o terminu potpisivanja ugovora.
Prilog KONAČNA LISTA (389.01 KB)
Odluka o izboru korisnika poticajnih sredstava sa iznosom sredstava po Javnom pozivu za dostavljanje prijave u svrhu dodjele poticajnih sredstava za nova ulaganja u tehnološku modernizaciju i primjenu standarda kvalitete
Prilog ODLUKA (6.69 MB)