Dopredsjedavajuća Skupštine Kantona Sarajevo Jelena Pekić primila je Zlatni orden sveštenomučenika Petra mitropolita dabrobosanskog od Njegovog Visokopreosveštenstva, Arhiepiskopa sarajevsko-srebreničkog i Mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma, a povodom svečanog osvećenja Kapele Svetog apostola i jevanđeliste Marka na Koševu.
Kako je navela Pekić, ovakvo priznanje predstavlja neizmjernu čast, ali i trenutak koji čovjek nosi u srcu cijelog života.
"Ovo odlikovanje za mene ima posebnu težinu, jer dolazi kao potvrda da trud, istrajnost i borba za očuvanje svetinja, identiteta i tradicije nisu bili uzaludni. Ovaj orden doživljavam ne samo kao priznanje za ono što je urađeno, već i kao veliku obavezu da nastavim još predanije da radim na očuvanju svetinja, tradicije, kulture i identiteta srpskog naroda širom Bosne i Hercegovine. Istovremeno, vjerujem da snaga našeg bosanskohercegovačkog društva leži u međusobnom poštovanju svih vjerskih zajednica i naroda, jer samo uz razumijevanje, uvažavanje i dijalog možemo graditi bolje i pravednije društvo za sve, te život u miru za sve generacije", rekla je Pekić podsjetivši da je početkom 2024. godine kapela vraćena Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini u Sarajevu, a da je Vlada Kantona Sarajevo osigurala i finasijsku podršku za obnovu ove svetinje.
"Sjećam se dana kada me je otac Velimir Divljanović pozvao i upoznao sa problemom da Kapela Svetog Marka nije u posjedu crkve. Od tog trenutka započela je naša zajednička borba da ovu svetinju vratimo tamo gdje pripada. Neka obnovljena crkva Svetog Marka bude mjesto molitve, mira, sabranja i duhovne snage za sve pravoslavne vjernike", zaključila je Pekić.
