Skip to main content
Please wait...

Dopredsjedavajuća Pekić primila Zlatni orden sveštenomučenika Petra mitropolita dabrobosanskog

mirza.islamovic (10, May 2026)

Dopredsjedavajuća Skupštine Kantona Sarajevo Jelena Pekić primila je Zlatni orden sveštenomučenika Petra mitropolita dabrobosanskog od Njegovog Visokopreosveštenstva, Arhiepiskopa sarajevsko-srebreničkog i Mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma, a povodom svečanog osvećenja Kapele Svetog apostola i jevanđeliste Marka na Koševu.

Kako je navela Pekić, ovakvo priznanje predstavlja neizmjernu čast, ali i trenutak koji čovjek nosi u srcu cijelog života. 

"Ovo odlikovanje za mene ima posebnu težinu, jer dolazi kao potvrda da trud, istrajnost i borba za očuvanje svetinja, identiteta i tradicije nisu bili uzaludni. Ovaj orden doživljavam ne samo kao priznanje za ono što je urađeno, već i kao veliku obavezu da nastavim još predanije da radim na očuvanju svetinja, tradicije, kulture i identiteta srpskog naroda širom Bosne i Hercegovine. Istovremeno, vjerujem da snaga našeg bosanskohercegovačkog društva leži u međusobnom poštovanju svih vjerskih zajednica i naroda, jer samo uz razumijevanje, uvažavanje i dijalog možemo graditi bolje i pravednije društvo za sve, te život u miru za sve generacije", rekla je Pekić podsjetivši da je početkom 2024. godine kapela vraćena Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini u Sarajevu, a da je Vlada Kantona Sarajevo osigurala i finasijsku podršku za obnovu ove svetinje.

"Sjećam se dana kada me je otac Velimir Divljanović pozvao i upoznao sa problemom da Kapela Svetog Marka nije u posjedu crkve. Od tog trenutka započela je naša zajednička borba da ovu svetinju vratimo tamo gdje pripada. Neka obnovljena crkva Svetog Marka bude mjesto molitve, mira, sabranja i duhovne snage za sve pravoslavne vjernike", zaključila je Pekić.