U poslovno-tehničkom objektu KJKP ‘’Sarajevogas’’ u Butilama danas je upriličena svečanost povodom obilježavanja Dana ovog preduzeća, uz mnogobrojne zvanice i aktivnosti koje su pratile ovaj događaj. U okviru svečanosti, otkriveno je spomen-obilježje ‘’Lilium’’, koje je podignuto u čast i trajno sjećanje na poginule branitelje – radnike ovog preduzeća. Od prvih gasnih priključaka do današnje sofisticirane distributivne mreže koja opslužuje desetine hiljada korisnika, “Sarajevogas” je kroz pet decenija prošao brojne izazove, među kojima su i godine opsade Sarajeva. U teškim uslovima, uposlenici preduzeća su pokazali izuzetnu stručnost, hrabrost i humanost, održavajući i šireći gasnu mrežu prema prioritetnim objektima kao što su bolnice, ratne pekare i škole.
Među današnjim zvanicama bili su i zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo Samir Avdić i Redžo Lemezan.
Prisutnima se obratio ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Omer Osmanović rekavši kako je ovo prilika da se oda počast braniteljima koji su nosili ogroman teret odgovornosti.
‘’Sarajevo je tokom opsade opstajalo zahvaljujući ljudima koji su svakodnevno, često pod granatama i snajperskom vatrom, obavljali svoj posao i istovremeno branili ovaj grad. Među njima posebno mjesto pripada radnicima Sarajevogasa, čija je odgovornost i požrtvovanost značila život za hiljade građana. Spomenik koji danas otkrivamo trajni je podsjetnik da sloboda nikada nije bila poklonjena, nego skupo plaćena životima najboljih među nama. Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo ostat će posvećeno očuvanju uspomene na naše heroje kao i podršci njihovim porodicama, jer je to naša ljudska i institucionalna obaveza. Neka ovaj spomenik bude mjesto poštovanja, tišine i zahvalnosti, ali i opomena da sloboda i mir nikada ne smiju biti uzeti zdravo za gotovo’’, istakao je ministar Osmanović.
Sarajevogas je osnovan na današnji dan prije 51 godinu. Osnivanje i misija Sarajevogasa neraskidivo su povezani s modernim razvojem Sarajeva. Prve kotlovnice u gradu su počele trošiti prirodni gas nakon 1978. godine, ali zahvaljujući pouzdanosti izgrađenog gasnog sistema već 1980. godine snabdijevanje prirodnim gasom je prošireno i na ostale kategorije kupaca, tako da je u 1980. godini bilo priključeno 8.759 kupaca s potrošnjom oko 5 miliona Sm3 prirodnog gasa. Od svog osnivanja 1975. godine, “Sarajevogas” je postao nezaobilazan dio komunalne infrastrukture i tehničkog razvoja glavnog grada, te jedan od stubova energetskog sistema Kantona Sarajevo.
