
Iako je prošlo više od tri decenije, surovost tog stravičnog zločina ne blijedi, baš kao ni patnja roditelja, porodica, prijatelja i komšija zbog tog tragičnog gubitka najmilijih.
Svake godine, u znak sjećanja na ubijene najmlađe sugrađane, na mjestu zločina okupljaju se oni koji ne žele da zaborav prekrije njihove živote.
Na mjestu masakra, uz roditelje, prijatelje i rodbinu, cvijeće su položile i delegacije Kantona Sarajevo, Općine Stari Grad, Udruženja ubijene djece Kantona Sarajevo, kao i Unija civilnih žrtava rata. Pridružili su im se i učenici sarajevskih škola, te svi oni koji njeguju kulturu sjećanja na sve ubijene građane Sarajeva.
„Ovo je trenutak sjećanja i čin poštovanja prema ovdje ubijenoj djeci, ali i prema više od 1.600 ubijene djece u Sarajevu, te preko 11.000 ubijenih građana Sarajeva. Sjećanje na njih i opsadu Sarajeva, tokom koje su naši građani preživljavali u nemogućim uslovima, bez hrane, vode, energije i plina, pod neprekidnim granatiranjem i snajperskom vatrom, ostaje trajni podsjetnik na ljudsku hrabrost, izdržljivost i otpornost, ali i na strahote koje nikada ne smijemo zaboraviti“, istakao je u prigodnom obraćanju pomoćnik ministra finansija Kantona Sarajevo, Dževad Paradžik.
Predsjednik Udruženja ubijene djece Sarajeva, Fikret Grabovica, uputio je posebnu poruku mladima i budućim generacijama, da žrtve agresije na Bosnu i Hercegovinu nikada ne smiju biti zaboravljene.
„ Ratna historija grada i države, moraju ostati zabilježeni i upamćeni, kao opomena i vodilja ka budućnosti, upravo zbog prošlosti koju nikada ne smijemo zaboraviti“, poručio je Grabovica.