
Memorandum o saradnji između Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, SOS Dječijih sela u BiH i tri srednje škole iz Sarajeva: JU Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo, JU Srednja škola za okoliš i drvni dizajn Sarajevo i JU Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža potpisan je danas.
Ovaj memorandum označava početak realizacije projekta „Zapošljivost i poslovi budućnosti“, čiji je cilj unapređenje srednjeg stručnog obrazovanja kroz uspostavu savremenog SOS Centra za praktičnu nastavu. Centar će pružiti priliku učenicima srednjih stručnih škola da steknu praktična znanja i vještine u skladu s potrebama tržišta rada.
„Potpisivanje ovog memoranduma predstavlja iskorak u jačanju kvalitetnog obrazovanja, koje učenicima omogućava da kroz praktičnu nastavu steknu konkretna iskustva koja će im pomoći u zapošljavanju i profesionalnom razvoju. Kroz saradnju sa SOS Dječijim selima i srednjim školama, postavljamo temelje za sustavno uvođenje dualnog obrazovanja u naš kanton, koje će biti utemeljeno na savremenim obrazovnim standardima. Naša dugoročna ambicija je omogućiti svakom učeniku da dobije kvalitetno obrazovanje i priliku za bolji život“, poručila je resorna ministrica Naida Hota-Muminović.
SOS Centar za praktičnu nastavu bit će smješten u adaptiranom objektu unutar SOS Dječijeg sela Sarajevo i bit će opremljen savremenim laboratorijama, mašinama i plastenicima, čime će učenicima biti omogućeno da, uz podršku svojih nastavnika, realiziraju praktičnu nastavu prema nastavnom planu i programu.
„Potpisivanjem ovog memoranduma ne gradimo samo Centar za praktičnu nastavu – gradimo prilike za mlade ljude da steknu konkretna znanja, vještine i samopouzdanje koje će im omogućiti da odgovore na potrebe tržišta rada. Ovaj projekt predstavlja iskorak ka obrazovanju koje nije samo teorijsko, već živo, primjenjivo i usmjereno na budućnost”, kaže nacionalni direktor SOS Dječijih sela u BiH Malik Garibija.
Učenici će steći praktične vještine u oblastima poput poljoprivrede, ekološkog dizajna, hortikulture, šumarstva i grafičkih tehnologija. SOS Dječija sela u BiH će finansirati adaptaciju prostora i nabavku opreme za laboratorije i učionice, a učenicima će biti omogućeni treninzi, radionice, obuke i psihosocijalna podrška.
“Prilika da učenici rade u savremeno opremljenim laboratorijama i plastenicima bit će im izuzetno korisna i pomoći će im u sticanju praktičnih vještina koje su ključne za tržište rada”, zaključuje direktorica JU Srednja škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo Seada Velagić.
Planirano je da rad Centra počne u školskoj 2025/2026. godini, a sve strane potpisnice Memoranduma obavezale su se na aktivnu saradnju u cilju ostvarivanja zajedničkih ciljeva u oblasti dualnog obrazovanja.