
Ovaj događaj je organizovalo Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo u saradnji s Ministarstvom privrede KS, a uz podršku projekta „Boljom upravom do bržeg ekonomskog rasta“ (EGG2), koji finansira Vlada Kraljevine Norveške, a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH.
Sastanak je okupio stručnjake i predstavnike privredne, inovatorske, naučne i akademske zajednice. Cilj je bio predstavljanje analize regulatornog okvira i uslova za izradu ovog važnog zakona, koji ima za cilj unapređenje inovacijskog sistema u Kantonu Sarajevo, podršku razvoju inovacija i stvaranje povoljnijeg okruženja za ulaganja u inovativne projekte.
Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, prof.dr. Adna Mesihović u svom uvodnom obraćanju naglasila je značaj donošenja ovog zakona, te se zahvalila svim prisutnima koji su se okupili kako bi podržali ovu inicijativu.
„Danas činimo važan korak ka jačanju inovacionog sistema u Kantonu Sarajevo. Izrada zakona o inovacionoj djelatnosti nije samo tehnički proces, već strateška investicija u budućnost. Ovaj zakon će omogućiti razvoj novih tehnologija i proizvoda, postaviti temelje za uspostavljanje fonda za inovacionu djelatnost, te podržati stvaranje registra subjekata inovacionog sistema, čime ćemo se uskladiti i s evropskim standardima. Naš cilj je stvoriti povoljan ambijent za inovacije, privući investicije i učiniti Kanton Sarajevo inovativnim liderom u regionu. Zajedničkim radom možemo oblikovati zakon koji će odgovoriti na potrebe svih sektora i osigurati dugoročni prosperitet“, kazala je ministrica.
Predstavnica Ambasade Kraljevine Norveške Katarina Sara Vučetić istakla je značaj ovog zakona za budućnost Kantona Sarajevo.
„Izrada nacrta zakona o inovacijama za Kanton Sarajevo predstavlja transformativnu inicijativu koja će oblikovati budućnost regije kroz podsticanje inovacija, privlačenje investicija, unapređenje kvaliteta života građana i stvaranje boljih uslova za ostanak mladih. Inovacije nisu samo pitanje tehnologije, već i ljudi – ključ je razvoj kvalifikovane radne snage, posebno kroz STEM obrazovanje i programe obuke, što čini temelj svakog inovacionog ekosistema“, istakla je Vučetić.
Kroz prezentacije i diskusiju, učesnici su se upoznali s ključnim temama i izazovima u oblasti inovacija, kao i s postojećim zakonodavnim okvirima.
Dr.iur. Iza Razija Mešević i dr. Sanja Damjanović su angažovane kao stručnjakinje u oblasti inovacija i analizirale su trenutni inovacioni ekosistem u Bosni i Hercegovini, Federaciji BiH i Kantonu Sarajevo. Dr. Mešević, s dugogodišnjim iskustvom u oblasti prava i regulatornog okvira, te dr. Damjanović, s ekspertizom u razvoju inovacionih strategija, predstavile su detaljnu analizu i preporuke za unapređenje postojećeg zakonodavnog okvira, pružajući ključne smjernice za dalji razvoj inovacija.
Mr.sci. Azemina Njuhović, pomoćnica ministrice za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, predstavila je ciljeve zakona o inovacionoj djelatnosti.
„Donošenje zakona o inovacionoj djelatnosti u Kantonu Sarajevo ima za cilj stvaranje povoljnog okruženja za inovacije, poticanje ekonomskog rasta, poboljšanje kvaliteta života i rješavanje različitih društvenih potreba kroz tehnološki i naučni napredak. Potrebno je urediti organizaciju, uslove i mehanizam finansiranja, te potaknuti inovacione aktivnosti u cilju jačanja inovacionog sistema u Kantonu Sarajevo kroz razvoj inovacionih kapaciteta i inovacione infrastrukture i na taj način doprinijeti ekonomskom razvoju i konkurentnosti Kantona Sarajevo i Bosne i Hercegovine“, naglasila je Njuhović.
Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS nastavit će raditi na razvoju pravnih rješenja u skladu s evropskim direktivama i agendama, s ciljem uspostavljanja zajedničkih platformi za saradnju između nauke, tehnologije, privrede i inovacija, te daljnjeg jačanja inovacionog ekosistema u Kantonu Sarajevo.