Skip to main content
Please wait...

Svečano otvorena Roditeljska kuća u Sarajevu: Dom za male heroje u kojem će boraviti sa svojim porodicama

mediha.zugic (26, Apr 2016)

U krugu Pedijatrijske klinike Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo danas je svečano otvorena Roditeljska kuća namijenjena kontinuiranom smještaju djece oboljele od raka i njihovih roditelja, a koji dolaze izvan Kantona Sarajevo.

Udruženje "Srce za djecu koja boluju od raka u FBiH“ počelo je s projektom Roditeljska kuća 2011. godine, kada je na manifestaciji povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele i liječene od raka, predstavljen idejni projekt Roditeljska kuća. Nakon mnogobrojnih prepreka, Udruženje je uspjelo da riješi administrativne probleme i u martu 2014. godine je počela izgradnja objekta.

Današnjoj svečanosti prisustvovale su brojne zvanice i istaknute osobe iz političkog i društvenog života BiH, te diplomatskog kora, među kojima i delegacija Kantona Sarajevo predvođena predsjedateljicom Skupštine  Anom Babić i premijerom Elmedinom Konakovićem.

Na današnje otvorenje se dugo čekalo, podsjetila je predsjednica Udruženja Lejla Kamerić.

"Uzbuđena sam što smo dočekali ovaj dan. Ovo traje već pet godina i predstavlja  najveći projekt koje je Udruženje imalo. Znate da smo tri godine imali problem sa dobijanjem dozvola za gradnju. Prevazišli smo to. Tokom cijelog projekta imali smo izuzetnu podršku svih građana BiH, svih medija, društveno odgovornih kompanija, dobrih ljudi i pojedinaca. Jako lijepa nam je vijest došla krajem prošle godine kada je obezbijeđen ostatak sredstava, zatvorili smo finansijsku konstrukciju i završili objekt. Nije izostala ni podrška sadašnje uprave Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo (UKCS) na čelu sa Sebijom Izetbegović, generalnom direktoricom UKCS-a. Vidite da se sve može, kada se male ruke slože", rekla je Kamerić.

 Boravak u Roditeljskoj kući u mnogome će pomoći Subhi Lemeš koja dolazi iz Visokog kako bi posjećivala devetogodišnjeg sina Faruka oboljelog od karcinoma.

"Puno nam ovo znači, da cijele porodice budu na okupu, brat i sestra, otac. Dječak će se liječiti još dva mjeseca, puno nam znače i ta dva mjeseca, a pogotovo onima koji tek dolaze, da budu zajedno i na okupu. Do sad smo se snalazili, imali smo stan daleko, bilo je neuslovno da gore vodimo dijete. Zahvaljujem svim donatorima koji su učestvovali na bilo koji način", rekla je Lemeš.

Premijer Konaković je u izjavi za medije istakao da priča ove majke najbolje govori o značaju izgradnje Roditeljske kuće.

„Ovo je jedan od plemenitijih i efikasnijih projekata u čijoj realizaciji su učestvovali svi nivoi vlasti u našoj zemlji, kao i brojni prijatelji iz BiH i van nje. To govori o svijesti ljudi, o tome da postoji plemenita nit kod Bosanaca i Hercegovaca kada je to potrebno“, izjavio je premijer Konaković.

Naglasio je da održavanje Roditeljske kuće neće biti upitno  kao i njena funkcija.

„To je obaveza sviju nas, koji finansiramo Klinički centar u najvećoj mjeri i nema dileme da će ovdje išta faliti. Fenomenalni rezultati koji se postižu u izlječenju djece stavljaju pred nas tu obavezu i naš zajednički prioritet treba biti da unapređujemo funkcionisanje ove kuće kao i da otvorimo još nekoliko ovakvih objekata“, dodao je premijer Konaković.

Predsjedateljica Babić je istakla da je ovo značajan dan za cijelokupnu društvenu zajednicu kao i da je zajednička obaveza  i dužnost omogućiti  njeno funkcionisanje.

Današnje otvaranje čestitala je i direktorica UKCS-a Sebija Izetbegović poželivši svoj oboljeloj djeci što skoriji oporavak čemu će doprinijeti prisustvo njihovih roditelja, braće i sestara u novoizgrađenoj Roditeljskoj kući, prvoj u Kantonu Sarajevo.

"Ovo je zbilja svečani dan, čast mi je pozdraviti vas i čestitam udruženju, divnim, hrabrim i upornim ljudima. Nadam se da će postojanje ovog objekta doprinijeti lakše liječenje djece. Oboljeloj djeci koja uđu u ovu kuću želim da budu hrabra i istrajna. Nedavno sam im bila u posjeti, pokušavala da im objasnim, da sam prošla i sama proces hemoterapije, da sam isto kao i oni bila bez kose i da sam se vratila na posao i nastavila da radim. Roditeljima želim da im bude harmonično u ovoj kući, da se međusobno pomažu, želim da oni koji uđu u ovu kuću izađu iz nje sretni i da kući odvedu zdravu djecu. Na kraju, čestitam donatorima, svima koji su pomogli da se ovaj projekt dovede do kraja", rekla je Izetbegović.

Trospratna kuća za roditelje djece oboljele od raka površine je 666 metara kvadratnih ima deset apartmana i multifunkcionalnu prostoriju sa igraonom i dnevnim boravkom, zajedničkom kuhinjom i trpezarijom, salom za sastanke i fizikalne vježbe, te prostorije za Udruženje.

Zahvalnost svim donatorima koji su potpomogli izgradnju Roditeljske kuće u Sarajevu uputio je i zamjenik reisu-l-uleme Husein ef. Smajić.

"Ovo nije vrijeme velikih govora, hoću da kažem u ime Islamske zajednice BiH da prenesem pozdrave i selame reisa Kavazozića koji je danas u Zagrebu, na obilježavanju stotinu godina Islamske zajednice i islama u Republici Hrvatskoj. Ne mogu se otrgnuti sjećanjima ovoga mjesta 1992. godine kada su ove zgrade gdje počinje život, bile bombardovane. Želim iskazati ovom prilikom čestitike dobronamjernim domoljubima, Bosancima i Hercegovcima koji vode računa o svom stanovništvu. Nema uspješne države bez zdrave nacije", rekao je Smajić.

U okviru današnje manifestacije svečanog otvorenja Roditeljske kuće mališani koji su se izliječili od raka pročitali su pjesmu na bosanskom, arapskom i engleskom jeziku, koju je napisala djevojčica koja nije dobila bitku za život, Lejla Avdić.

U prisustvu velikog broja građana, oboljele djece i njihovih roditelja, načelnika sarajevskih općina i gradonačelnika Sarajeva Ive Komšića, upućene su zahvale za podršku Islamskoj zajednici u BiH - Vakufska direkcija, KCUS-u, kompanijama, organizacijama, građanima, medijima, Nogometnom savezu BiH i mnogim drugima, a posebne zahvalnice upućene su za najveće donatore iz Kraljevine Saudijske Arabije, Katara i Kuvajta.