Skip to main content
Please wait...

U organizaciji Ministarstva pravde i uprave KS: Održana javna rasprava o Nacrtu zakona o državnoj službi KS

mediha.zugic (23, May 2016)

Javna rasprava o Nacrtu zakona o državnoj službi u Kantonu Sarajevo, koji je krajem aprila usvojila Skupština KS, održana je danas u organizaciji Ministarstva pravde i uprave KS. Raspravi su prisustvovali predstavnici općina u Kantonu Sarajevo, Grada Sarajevo, ministarstava i samostalnih upravnih organizacija KS, Saveza općina i gradova FBiH, predstavnici sindikata, međunarodne zajednice, te agencija za državnu službu FBiH i BiH.

Prema riječima ministra pravde i uprave KS Maria Nenadića cilj je čuti stavove svih učesnika rasprave vezane za ovaj važni, reformski proces u KS-u.

"Javna rasprava još uvijek traje. Reakcije koje smo dobili na Nacrt zakona su ohrabrujuće i smatram da smo na dobrom putu da na jedan prilično inovativan način uredimo pitanje državne službe u Kantonu Sarajevo, ali i da unaprijedimo stanje na relaciji Federacija, Kanton, Grad i općine kada je u pitanju ovaj zakon", izjavio je ministar Nenadić. Naglasio je da su svoje stavove dosada dali i delegacija EU, kao i profesionalna organizacija Sigma koja je zadužena za reformu uprave u Evropskoj uniji što je, po njegovim riječima, također važno s aspekta ispunjavanja uvjeta za pristupanje naše zemlje EU.  Svi stavovi, po riječima ministra, poslužit će za dobru pripremu konačne verzije teksta ovog zakona koji bi se pred zastupnicima  trebao naći u junu.

Naglasio je da se osnovne razlike između trenutnog i zakona o državnoj službi koji je u izradi svode na status i poziciju državnih službenika.

"Za razliku od Zakona o državnoj službi FBiH mi smo sačuvali poziciju državnih službenika, samo smo promijenili  status pojedinih, u smislu da nemamo više rukovodeće državne službenike", naveo je ministar Nenadić. Dodao je da osim principa sigurnosti i profesionalnosti državne službe, ovaj zakon treba osigurati i veću fluktuaciju državnih službenika kako između institucija na istom nivou, tako i između institucija na svim nivoima vlasti. "Zakon prati jedinstvo državne službe kao i ekonomičnost, transparentnost i javnost", dodao je ministar.

Direktor Agencije za državnu službu BiH Neven Akšamija kazao je da je dobro što su u Nacrtu ovog zakona Kanton Sarajevo i Federacija koristili iskustva koja dosada nisu imali. Na novinarski upit o sankcijama za državne službenike, predviđene tekstom budućeg zakona, istakao je između ostalog da državna služba mora napraviti balans  i sačuvati državnog službenika od politizacije i mogućnosti da bude sankcionisan jer nije politički podoban, kao i da neka pitanja treba urediti podzakonskim aktima.

Predsjednica Sindikalne organizacije kantonalnih organa državne službe KS Višnja Ljubijankić  kazala je da je Sindikat insistirao na donošenju Zakona o državnoj službi KS, a ne preuzimanju izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi FBiH.

"Smatramo da je ovo jedan iskorak Kantona Sarajevo koji mora biti lider u Federaciji kada je u pitanju i ovaj zakon. Očekujemo da će Ministarstvo pravde i Vlada KS doprinijeti da i ubuduće svi zakoni koji su u zajedničkoj nadležnosti sa FBiH budu doneseni na adekvatan način jer ćemo tako sigurno dobiti kvalitetnije propise", ocijenila je Ljubijankić.

Navela je da je Sindikat dostavio svoje primjedbe na Nacrt ovog zakona tek nakon što ga je Vlada utvrdila, kao i da su o njemu razgovarali sa pregovaračkim timom Vlade.

"Osnovne primjedbe, pored dobrih rješenja koja ovaj zakon zasigurno donosi, su na mjesta u nacrtu zakona gdje je postojećim državnim službenicima, ali ne svim, ukinut taj status i za koja je korišten neadekvatan i neprihvatljiv termin 'lica'. Smatramo da Vlada nije predložila odgovarajući način rješavanja statusa tih službenika. Postoje radna mjesta koja traže veliko poznavanje zakona, propisa i za te ljude koji su rukovodioci pojedinih službi, sekretari skupština, vijeća ili uprava u sastavu ministarstava, a koja su formirana isključivo zbog dvostepenosti, faktički nema razloga da im bude ukinut trenutni status", navela je Ljubijankić.

Iznijela je i stav Sindikata da određena mjesta trebaju biti 'na mandatima' ali ne u smislu da se vežu za politički mandat organa koji ih imenuju već da bi to trebao biti mandat od četiri ili pet godina zbog kontinuiteta u radu. Sindikat ima primjedbu i na član 30. Nacrta zakona a koji se odnosi na raspoređivanje državnih službenika za koji smatra da ne sadrži jasno postavljene kriterije. Također je stava i da se mora poštovati Kolektivni ugovor kada su u pitanju odredbe koje se tiču prekobrojnosti državnih službenika, te da jedan od članova disciplinske komisije mora biti iz Sindikata. Ljubijankić je izrazila uvjerenje da će iznesene primjedbe Sindikata biti uvažene od pregovaračkog tima Vlade i resornog ministarstva.

Javna rasprava će biti otvorena još deset dana, kada će ministarstvo sumirati rezultate javne rasprave i u skladu s njima pripremiti tekst prijedloga ovog zakona, te ga uputiti Vladi na razmatranje i usvajanje.