Skip to main content
Please wait...

U cilju prevencije i zaštite zdravlja stanovnika: Prezentiran „Polenski kalendar Kantona Sarajevo“

azra.djozo (29, Mar 2016)

U organizaciji Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo te Centra za ekologiju i prirodne resurse „Akademik Sulejman Redžić“ Prirodno – matematičkog fakulteta (PMF) Univerziteta u Sarajevu, danas je održana prezentacija Projekta „Polenski kalendar Kantona Sarajevo“.

„I ovaj projekt je odobrilo resorno ministarstvo, zajedno sa njih još 27, početkom prošle godine u okviru Javnog poziva za odabir korisnika sredstava Federalnog fonda za zaštitu okoliša koja se doznačavaju Kantonu Sarajevo za realizaciju projekata iz oblasti zaštite okoliša“ istakao je ovom prilikom ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Čedomir Lukić. Dodao je da je ukupna vrijednost ovog projekta 24.124 KM, od čega je resorno ministarstvo osiguralo 20.124 KM, a preostala sredstva od oko 4.000 KM Centar za ekologiju.

Kao što je poznato, Centar za ekologiju PMF-a obavlja redovni monitoring polena na području Kantona Sarajevo, prikupljajući relevantne podatke o kvaliteti zraka i koncentraciji polena, te se rezultati upućuju Ministarstvu u cilju javnog informisanja, a istovremeno se ukazuje na potrebu za edukacijom građana o utvrđenim alergenim vrstama biljaka i pojavi alergija, a kroz korisne i razumljive modele preventivnog djelovanja.

„Projekt izrade i distribucije 'Polenskog kalendara Kantona Sarajevo' ima za cilj pravovremeno informisanje o mogućnosti pojave alergija u određenom periodu i na određenim lokacijama, što će doprinijeti povećanju javne svijesti građana Kantona Sarajevo, kao i zaštiti njihovog zdravlja“, kazala je redovna profesorica sa Odsjeka biologije PMF-a Senka Barudanović. Istakla je da je realiziran veoma značajan projekt koji treba da pruži neophodne informacije najosjetljivijoj grupi građana podložnoj alergijama šta treba da rade i kako mogu da izbjegnu djelovanje alergije, kao i savjete ako se ona desi šta treba da poduzmu u njenom saniranju.

„Rezultati istraživanja tokom analize su pokazali da mi u svom okruženju imamo čak četvrtinu od 600 analiziranih biljaka koje su alergene. Najveći dio njih pripadaju ekosistemima koji su degradirani pa se najčešće radi o korovskim biljkama, travama i autohtonim drvećima, a registrovali smo i alergene među hortikulturnim biljkama koje čovjek sadi i uzgaja“ obrazložila je profesorica Barudanović. Navela je i neke savjete građanima koji pate od alergija prema kojima bi morali promijeniti svoje navike pa odlaziti na planinu umjesto zimi više na proljeće, jer period cvjetanja u višim predjelima kasni u poređenju sa onim u nižim dijelovima naše zemlje.

Kao podloga za formiranje ovog kalendara poslužili su izvještaji, sedmični i godišnji, kvalitativno-kvantitativne analize polena iz proteklih godina, kao i izvještaji u toku realizacije ovog projekta koji predstavljaju rezultat detaljnih terenskih istraživanja koja su organizovana u cilju prikupljanja podataka o fenologiji alergenih biljaka na području Kantona Sarajevo, posebno u njegovom urbanom dijelu.

Kako je istaknuto na današnjoj prezentaciji, područje istraživanja je obuhvatilo gradske zelene površine, zapuštena staništa, rubove šuma, priobalna područja rijeke Miljacke, područje Darive, Kozije ćuprije, Vilsonovog šetališta, zelene površine Kampusa Univerziteta i mnoge druge dostupne površine Kantona, a posebna pažnja je posvećena evidenciji biljnih vrsta kod kojih je utvrđena visoka koncentracija polena u zraku.

Dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Rifat Škrijelj je naglasio da je u pitanju mnogostruko koristan posao koji bi se trebao proširiti na cijelu teritoriju naše države.

Ovom prilikom, svim prisutnima je, uz polenski kalendar, dodijeljen i kratki priručnik koji će sadržavati upute kako prepoznati najopasnije alergene biljke i preventivno djelovati u slučaju pojave njihovog polena. Polenski kalendar s brošurom bit će dostupan u elektronskoj formi na web stranici Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS narednih dana te se mogu preuzeti skeniranjem QR koda (http://mpz.ks.gov.ba).