Skip to main content
Please wait...

Primjenom rodno odgovornog budžetiranja do ostvarivanja rodne ravnopravnosti

lamija.bojadzic (28, Sep 2023)

Komisija za jednakopravnost spolova Skupštine Kantona Sarajevo i predsjedavajuća komisije, zastupnica Vildana Bešlija bili su domaćini Programu obuke koja tretira rodno odgovorno budžetiranje, a koje implementira organizacija UN Women.

UN Women koordinatorica za rodno odgovorno upravljanje Edita Miftari istakla je saradnju s Kantonom Sarajevo koja traje već dvije godine, a uključuje šest kantonalnih ministarstava u oblasti finansija, obrazovanja, socijalne zaštite, zdravstva i privrede.  

Više informacija o ovoj temi prisutnim je prezentirala Azra Bećirović, stručnjakinja u oblasti upravljanja javnim finansijama: „Rodno odgovorno budžetiranje je u suštini način da budžetska potrošnja adekvatno odgovori na potrebe žena i muškaraca, te da budžet prepozna potrebe svih ciljnih grupa stanovništva.“

Osim prezentacije globalnih praksi, bilo je riječi i o razvoju budžetskih alata koji će doprinijeti sistemskoj implementaciji rodno odgovornog budžetiranja.

„Pravimo paralele između alata koje koristimo u tom procesu i napretka koji njihovom primjenom ostvarujemo u oblastima rada, zapošljavanje, jednakih primanja, zdravstvene zaštite žena i muškaraca, brige i njege starijih osoba. Također, govorimo i o nasilju u porodici koje nesrazmjerno pogađa žene. Napredak u rodno odgovornom budžetiranju dovodi do iskoraka u ostvarivanju rodne ravnopravnost”, istakla je Bećirović.

„Kanton Sarajevo smo uključili kao najveći kanton s najvećim kantonalnim budžetom od prošle godine. Možemo reći da postoji napredak, ali ako pratimo koliko novca se odvaja za ciljeve rodne ravnopravnosti, to je još uvijek teško mjerljivo, jer nemamo programsko budžetiranje nego u trenutnom budžetskom formatu izdvajamo određene projekte koje možemo direktno vezati s ciljevima rodne ravnopravnosti. Po našim vrlo širokim procjenama, za to se izdvaja od jedan, dva do šest posto budžeta. Teško je reći neki globalni iznos jer u različitim zemljama postoje različite potrebe, ali ćemo u regionu navesti primjer Albanije koja izdvaja devet posto budžeta i ima uspostavljen sistem koji već godinama prati takva izdvajanja. Naša procjena je, gledajući BiH u cjelini, da se taj iznos kreće do šest posto“, navela je Bećirović.  

Zastupnica Bešlija je istakla da su u Kantonu Sarajevo napravljeni značajni iskoraci usvajanjem Gender akcionog plana, koji je imao za cilj direktnu refleksiju na kantonalni budžet.

„Mi već nekoliko godina sarađujemo sa UN Women i institucijama Federacije BiH na temu rodne ravnopravnosti i rodno odgovornog budžetiranja. Sada je pružena i konkretna podrška Ministarstva finansija KS koje je napravilo određene obrasce koji imaju za cilj usmjeravanje budžetiranja za narednu godinu po spomenutim kriterijima. To je značajan iskorak da se na drugačiji način planiraju budžeti i prati njihova realizacija. Prema podacima za ovu godinu i procjenama za narednu, možemo uočiti da je oko 10 posto ukupnog budžeta KS rodno odgovorno, što predstavlja iskorak naspram zemalja u okruženju, npr. Albanije koja je spomenuta kao primjer. Već nekoliko godina za to postoji zakonski okvir, došlo je vrijeme za novu etapu, odnosno za konkretno planiranje, primjenu, praćenje i izvještavanje u provedbi zakonskih procedura. Implementacija zakona uvijek predstavlja poseban izazov, a to je slučaj i u primjeni zakonskih propisa i u ovoj oblasti“, zaključila je predsjednica ove skupštinske komisije i zastupnica Bešlija.

„Ministarstvo finansija KS je dopunilo Instrukciju br. 2 za izradu budžeta Kantona Sarajevo za 2024. godinu, kako bi budžetske instrukcije postale rodno osjetljivije. Budžetski korisnici će u zahtjevu za narednu budžetsku godinu predstaviti rodno odgovorne politike i projekte unutar resora i izdvojena sredstava za podršku u njihovoj realizaciji. Ovakvi projekti su i ranije bili u budžetima Kantona Sarajevo, a kroz izjavu o rodnoj odgovornosti, koja će biti aneks budžeta Kantona Sarajevo za 2024. godinu, on će postati transparentniji. Uvođenjem ove pozitivne prakse pokazat ćemo koliko je ukupan budžet Kantona Sarajevo rodno odgovoran“, istakla je ovim povodom Amina Moćević, pomoćnica ministra u Sektoru za budžet i fiskalni sistem.