Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo (MPKS) u saradnji sa Poljoprivredno-prehrambenim i Veterinarskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu (UNSA), te veterinarskim stanicama i Federalnim zavodom za poljoprivredu, već dvije godine uspješno realizuje projekt „Osjemenjavanje goveda na području Kantona Sarajevo, u cilju poboljšanja proizvodno-zdravstvenog statusa mliječnih grla“.
Kako je istaknuto na jučerašnjoj prezentaciji ovog projekta, njegova vrijednost je 1.891.550 KM, a završetak je planiran za 2027. godinu.
Ministar Zlatko Mijatović naglasio je važnost projekta.
„Ovo je generacijski projekat koji mijenja budućnost, unaprjeđuje poljoprivrednu proizvodnju i već sada daje mjerljive i konkretne rezultate“, naveo je ministar Mijatović.
Dodao je i kako je Vlada Kantona Sarajevo otvorena za kvalitetne projekte koji će donijeti napredak našem kantonu.
Cilj projekta je poticanje ulaganja u visokokvalitetni genetski materijal s liste TOP 50 testiranih bikova na globalnom nivou, što će omogućiti prenošenje pozitivnih karakteristika na potomstvo. Ova inicijativa će osigurati stvaranje i uzgoj vlastitog podmlatka visokog genetskog potencijala, smanjujući potrebu za skupim uvozom junica iz inostranstva. Osjemenjavanje domaćih krava će rezultirati povećanjem proizvodnje mlijeka po grlu i osigurati stabilnost poljoprivrednog dohotka. Projekt je od izuzetne važnosti za budući uzgojno-selekcijski rad u govedarstvu na području Kantona Sarajevo. Pored genetskog unapređenja stada, veterinarske zdravstvene mjere koje su dio projekta, pomažu u održavanju i praćenju zdravstvenog stanja goveda, što dodatno doprinosi dugoročnim rezultatima u govedarstvu.
Od marta do juna 2023. godine, stručni timovi sa Poljoprivredno-prehrambenog i Veterinarskog fakulteta u saradnji sa nadležnim institucijama obišli su 82 farme (1.098 grla) na području Kantona Sarajevo. Od toga, vlasnici sa 81 farme su izrazili želju za učešćem u projektu, te je za ovu godinu planirano osjemenjavanje najmanje 500 krava. Uspostavljeni su ugovori o saradnji sa veterinarskim stanicama i Federalnim zavodom za poljoprivredu, a također je osigurana nabavka visokokvalitetnog bikovskog sjemena, te softverske baze podataka za praćenje proizvodnih i zdravstvenih parametara.
Kroz pet godina trajanja projekta, očekuje se povećanje proizvodnje mlijeka po kravi za najmanje 20 posto, smanjenje indeksa osjemenjavanja ispod 2, smanjenje broja mrtvorođene teladi i poboljšanje zdravstvene zaštite na farmama. Dugoročni cilj projekta je uspostavljanje temelja za unapređenje domaće govedarske proizvodnje i smanjenje zavisnosti od uvoza.
U zaključku ministar se zahvalio dekanu Veterinarskog Fakulteta UNSA, prof. dr. Muhamedu Smajloviću i dekanu Poljoprivredno-prehrambrenog Fakulteta UNSA prof. dr. Muhamedu Brki na međusobnom razumijevanju i na tome što su pokazali kako dvije visokoobrazovne institucije u KS mogu, uz podršku Vlade KS i Ministarstva privrede realizovati jedan strateški važan projekt od kojeg će korist imati i zajednica i pojedinci.
Projkat „Osjemenjavanje goveda na području Kantona Sarajevo“ predstavlja ključnu inicijativu u unapređenju domaće poljoprivredne proizvodnje, osiguravajući dugoročnu održivost i konkurentnost sektora govedarstva na području Kantona Sarajevo.