Skip to main content
Please wait...

Premijerno prikazan dokumentarni film ''Sarajevska 101. brigada - Osvajači slobode''

azra.djozo (20, Dec 2021)

Polaganjem cvijeća, te prigodnim svečanim programom večeras je u multimedijalnoj sali Općine Novi Grad premijerno prikazan dokumentarni film ''Sarajevska 101. brigada - Osvajači slobode'', u režiji Avde Huseinovića.

Kako je istakao njegov autor Huseinović, film govori o časnom, poštenom i pravednom putu ove brigade tokom agresije na našu domovinu.

Bila je ovo prilika za sve prisutne da se prisjete ratnog puta hrabrih pripadnika ove brigade, te evociraju uspomene na one koji danas nisu među nama.

Večerašnjoj premijeri ovog filma prisustvovali su i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elvedin Okerić, kao i ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović.

Tokom svog emotivnog obraćanja, ministar Osmanović čestitao je svima koji su radeći na filmu, zaslužni da isti ugleda svjetlo dana, istovremeno naglasivši koliko je kultura sjećanja bitan segment naših današnjih života.

''U mom dosadašnjem mandatu sam se uvjerio iz razgovora sa ljudima koliko je sjećanje važna komponenta nas samih, dio našeg bića. Naša iskustva u BiH su posebna, imamo potrebu i obavezu da prenesemo naša sjećanja kroz empatiju za druge, jer to otvara perspektivu budućnosti u kojoj se mržnja i ratovi neće ponavljati kao refren u historiji. Mi ne možemo zaboraviti šta se dogodilo, ali moramo oprostiti. Da bi se to dogodilo, svaka riječ mora biti zapisana, svaka suza izvagana i svaka žrtva izmjerena. Jedini način da to učinimo je da njegujemo kulturu saosjećanja i empatije, kako buduće generacije ne bi nikada ponovile okrutnosti prema onima koji su drugačije nacionalnosti ili vjerske pripadnosti'', istakao je ministar Osmanović.

Također je govorio o tome koliko je važno ne dopustiti zaboravu da nadjača sjećanje, te kako ovi filmovi moraju da služe kao trajni podsjetnik da će naša domovina živjeti dok je naših heroja ali i naših pokoljenja.

''Mi se večeras s ponosom sjećamo ovih ljudi, zauvijek upisanih u historiju Bosne i Hercegovine, ljudi koji predstavljaju simbol herojstva i otpora. Neka je našim velikim herojima, lahka zemlja bosanska'', poručio je.

Naglasio je da tako dolazimo do suštine.

“Ako mi zaboravimo, bit ćemo zaboravljeni”, istakao je ministar Osmanović.

Naveo je i kako čin sjećanja jeste milost i pravednost za žrtve zla i boli, za pojedince i za narode koji su bili izlagani teroru nacionalističkih mrakova koji su dominirali u ex-Jugoslaviji početkom 90-ih i tako se krvavo prelili po bosanskohercegovačkom društvu.

„Pamćenje je otpor protiv tog nasilja. Ako ko iz pijeteta i sjećanja želi isključiti jednu ili drugu masu žrtava, nije u pravu. Međutim, jednačenje žrtava ne znači izjednačavanje razloga koji su izazvali njihovu smrt. Pamćenje je osjećaj zajedništva svih ljudi, i onih koji u ovom času nisu vidljivi, otkriva njihovu prisutnost i budi odsutne, 'pamćenje je čin ljubavi', kao što je zapisao pjesnik. Pamćenje je temelj svakog identiteta, pojedinca ili kolektiva, koji se zasniva na slobodnoj svijesti o sebi, i o vlastitim protivrječnostima. Sjećanje je garant slobode, stoga se etnokratije ne trude uzalud promijeniti i izbrisati pamćenje, a bez odgovornog i savjesnog suočavanja sa prošlošću kroz institucionaliziranu 'kulturu sjećanja' nije moguća niti budućnost'', zaključio je ministar Osmanović. 

Prisutnima se također obratio i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, pripadnik ove brigade, koji je podsjetio na sve hrabre podvige saboraca, ali i žrtvu onih koji nisu dočekali slobodu.

Pored predsjedavajućeg Komšića, prigodnim govorima obratili su se i komandanti ove brigade – aktuelni ministar odbrane BiH Sifet Podžić, Nedžad Ajnadžić, predsjednik Udruženja Bajro Čomor, Emir Hadžihafizbegović, kao i načelnici općina Novi Grad i Novo Sarajevo Semir Efendić i Hasan Tanović.

Premijera filma upriličena je u okviru obilježavanja godišnjice formiranja 101. brigade, a ostat će kao trajni podsjetnik mlađim naraštajima, te kao istinski čuvar historijskog djelovanja i borbe pripadnika  Armije RBiH.