Skip to main content
Please wait...

Premijer Konaković i šef Misije OSCE-a Jonathan Moore o borbi protiv korupcije i reformama u obrazovanju

lamija.bojadzic (24, Apr 2017)

Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković danas je sa šefom Misije OSCE-a u BiH Jonathanom Mooreom i njegovim saradnicima razgovarao o aktuelnim temama u Kantonu Sarajevo, najavljenim ustavnim reformama, reformama u obrazovanju kao i o pitanjima borbe protiv korupcije i rezultatima koje Kanton bilježi na tom polju.

Izražavajući zahvalnost na aktivnostima i uspjesima koje Vlada KS postiže u borbi protiv korupcije, Moor je naglasio da je ovdje uspostavljen jasan okvir koji definiše da korupcija nije dozvoljena i neće biti tolerisana. Takođe je istakao da antikorupcioni timovi i imenovane grupe u Kantonu Sarajevo, uz evidentno dobre rezultate koje bilježe, svoje aktivnosti trebaju voditi u pravno određenim okvirima, ne utičući i ne dovodeći u pitanje rad provosudnih organa koji po zakonu imaju svoje nadležnosti i obaveze.

Prema riječima premijera Konakovića, očigledno je da, radi unapređenja djelovanja i buduće bolje saradnje sa institucijama sistema, mora se jasnije urediti pravni okvir kantonalnih antikorupcionih tijela.

„Izvještaji o radu našeg Tima potvrđuju stalni porast prijava i procedura u borbi protiv korupcije. Planiramo Tim kadrovski ojačati i to sa profesionalcima iz policijskih struktura što će pomoći Timu u djelovanju u okviru nadležnosti“, poručio je premijer Konaković.

Na sastanku je naglašena odlična saradnja Misije OSCE-a u BiH sa Ministarstvom za obrazovanje, nauku i mlade KS i resornim ministrom Elvirom Kazazovićem, prepoznavanje i koraci koji se rade u svrhu boljeg kvaliteta obrazovanja kroz mnoge segmente koje novi zakoni bolje uređuju. Tema koja se izdvojila, kada je riječ o zakonskom uređenju ove oblasti, jeste novina u udžbeničkoj politici koju Zakon o osnovnom, odgoju i obrazovanju tretira, a tiče se istorijskog perioda Sarajeva i BiH u periodu 1992 - 1995. godina.

„Dvodecenijski kompromis koji je iza nas dao je samo megafon onima koji govore neistinu. Ljudi su počeli vjerovati u nju, jer nigdje ne piše istina. To je činjenica. Stvari koje su se ovdje dešavale nisu provokacija niti ćemo dozvoliti da istina bude tako predstavljana. To je čista faktografija, potvrđena, presuđena i tako će biti i tretirana“, stav je premijera Konakovića o ovoj temi. Za iznesenu dilemu da li ova materija treba biti propisana zakonom ili drugim aktom, odgovor je sadržan u činjenici da, upravo zbog ne tretiranja u udžbenicima ovog dijela naše istorije, zauzet je stav da se to zakonom propiše, kako ne bi u budućnosti bilo dvojbe oko ovog pitanja.