Skip to main content
Please wait...

Potrebna cjelovita reforma zdravstvenog sistema na svim nivoima u Kantonu Sarajevo

azra.djozo (18, Jan 2016)

Nakon okončanja današnjeg sastanka o reformi zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo, sa posebnim osvrtom na reformu bolničke zdravstvene zaštite, predsjednik Ljekarske komore Kantona Sarajevo i Izvršnog odbora Ljekarske komore Federacije BiH Dragan Stevanović se u ime svih učesnika obratio medijima i iznio jednoglasno usvojeni zaključak da je potrebna cjelovita reforma cjelokupnog zdravstvenog sistema.

Sastanku su prisustvovali premijer KS Elmedin Konaković, ministrica zdravstva KS Zilha Ademaj te predstavnici ljekarskih komora Federacije BiH i Kantona Sarajevo, Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo, JU Opća bolnica Prim. dr. Abdulah Nakaš, zavoda za javno zdravstvo FBiH i KS-a, te Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a.

"Mi smo zaključili da je potrebna reforma zdravstva na svim nivoima, odnosno na nivou primarne zdravstvena zaštite, na nivou bolničke zdravstvene zaštite, ali i na nivou finansiranja", rekao je doktor Dragan Stevanović.

Zatim je zaključeno da je radna grupa koju je formirala Vlada FBiH do sada radila samo analizu stanja, pri čemu će se u cijelu reformu uključiti i struka, a prije svega Zavod za javno zdravstvo KS.

"Zaključili smo da će nastaviti raditi i postojeća radna grupa, ali će se uključiti i sve druge institucije", pojasnio je Stevanović uz napomenu da će se nakon analize ponuditi više prijedloga reformi zdravstva, pri čemu će konačnu odluku o svemu donijeti osnivači zdravstvenih institucija, odnosno Skupština KS. U cijelom procesu poštivati će se sve zakonske procedure uz dostavljanje mišljenja struke.

Rekao je i da će se o cijeloj reformi, pa tako i o mogućnosti spajanja bolnica, odlučivati nakon sveobuhvatne analize. „No, još uvijek nije određen rok do kada se treba završiti analiza, a očekujem i da ministrica Ademaj uskoro sazove novi sastanak na kojem bi se govorilo o ovim detaljima. Sve što će se uraditi bit će na osnovu detaljnih analiza uz prethodnu raspravu na stručnim organima uključujući i ljekarske komore KS i FBiH“, istakao je Stevanović.

Konkretnih preporuka kako reformisati zdravstvo još uvijek nema. Naglasio je i da će za analizu stanja i donošenje konkretnih mjera trebati najmanje šest mjeseci.

"Istina je da je zdravstveni sistem trošio neracionalno novac nego što se to sada čini. Mi moramo osigurati da sa postojećim novcem građanima ponudimo bolju zdravstvenu zaštitu. To će se učini razumnim i promišljenim potezima. Da li će u toj priči biti i smanjivanja ili spajanja bolničkih kapaciteta, u kojem obimu i kako, to ćemo odlučiti nakon analize", objasnio je Stevanović.

Situacija u Općoj bolnici je mirnija, bolnica radi u punom kapacitetu te će tako i ostati sve dok ne bude odlučeno drugačije.

"Nakon ovog sastanka mislim da smo dalje od mogućeg spajanja Opće bolnice i UKCS na način kako se to htjelo", rekao je Stevanović.

O dugu koji ima Univerzitetski klinički centar Sarajevo nije se raspravljalo, kao i o mogućim nezakonitim radnjama u ovoj instituciji u prethodnom periodu, nakon što je premijera Konaković upoznao aktere današnjeg sastanka da to rade nadležne pravosudne institucije.