Skip to main content
Please wait...

Obilježena 28. godišnjica ubistva 43 Sarajlija kod Gradske tržnice

mirza.islamovic (28, Aug 2023)

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na mjesto masakra u ulici Mula-Mustafe Bašeskije do broja 64 (sjeverni ulaz u Gradsku tržnicu), porodice, prijatelji i predstavnici vlasti obilježili su 28. tužnu godišnjicu ubistva 43 građana Sarajeva. 

Na tom mjestu na današnji dan 1995. godine, od dejstva minobacačke granate ispaljene sa agresorskih položaja Vojske Republike Srpske, teže su ranjene još 84 osobe.

Tog tragičnog dana ubijeni su: Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus-Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglija, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović, Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.

U ime Kantona Sarajevo cvijeće su položili predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić, zastupnici u Skupštini KS Milomirka Melank, Jasmin Šaljić, Davor Čičići i Irfan Čengić, te ministri u Vladi Naida Hota-Muminović, Darja Softić Kadenić, Emir Dedović, Haris Vranić i Pavle Krstić.

U svom obraćanju predsjedavajući Okerić je istakao da ovo nije bilo prvi put da su građani Sarajeva ubijani, nastojeći samo da prežive.

"To smo već vidjeli u redovima za vodu kod Pivare, Daira i na Dobrinji, u Ferhadiji u redu za hljeb, tokom dženaza u Budakovićima i Buljakovom Potoku, tokom sankanja djece na Alipašinom Polju, tokom dječije igre na Bistriku, pijaci Markale i drugim mjestima u Sarajevu. Za razliku od mnogih masakara građana Sarajeva, ovo je bio jedan od rijetkih slučajeva kada je UNPROFOR jasno i nedvosmisleno izvjestio da je granata koja je
pala na ovo mjesto ispaljena s teritorije Vojske RS iz pravca Trebevića", rekao je Okerić.

Za ovaj i ostale zločine počinjene u Sarajevu Međunarodni sud u Hagu je osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske na maksimalnu kaznu, doživotni zatvor. Dragomira Miloševića, koji je naslijedio Galića, a koji je nastavio zločine nad Sarajlijama, Sud je osudio na 33 godine. 

No, bez obzira na prošlost, istakao je Okerić, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. 

"Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovinamože i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije. Ali da bi to bilo tako, pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih strašnih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo, moraju biti adekvatno kažnjeni. Okupili smo se zbog naših sugrađana koji su ovdje ubijeni, ali i zbog nas i naše djece, jer nećemo i ne smijemo zaboraviti ove monstruozne zločine, to zlo koje normalan čovjek ne može razumjeti", rekao je Okerić.

Pored delegacije Kantona, današnjem polaganju prisustvovali su i član Predsjedništva BiH Denis Bećirević, te veliki broj prestavnika svih nivoa vlasti, kao i organizacija i udruženja koja okupljaju preživjele.