Skip to main content
Please wait...

O rizicima u saobraćaju educirano 5.000 učenika završnih razreda svih srednjih škola u Kantonu Sarajevo

azra.djozo (13, Apr 2016)

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo u saradnji sa Filozofskim fakultetom i Fakultetom za saobraćaj i komunikacije na početku tekuće školske godine, preciznije u septembru 2015. godine, iniciralo je Projekt vršnjačke edukacije –„Prevencija rizičnog ponašanja mladih u saobraćaju“. Projekt je realiziran kroz više faza i modula edukacije za učenike edukatore i profesore koordinatore iz svih srednjih škola u Kantonu Sarajevo. Ciljana skupina su bili mladi, učenici završnih razreda srednjih škola. Inače, mladi ljudi su najrizičnija kategorija učesnika u saobraćaju, zbog manjka životnog iskustva, iskustva u realnim saobraćajnim situacijama, niskog nivoa saobraćajne kulture, sklonosti ka rizičnom ponašanju, kao i zbog razvojnih karakteristika mladalačkog perioda.

Nakon realiziranog Projekta vršnjačke edukacije, danas je u prostorijama Osnovne škole „Džemaludin Čaušević“ održan Okrugli sto „Mladi u saobraćaju“. Okruglom stolu su prisustvovali učenici edukatori iz svih srednjih škola u Kantonu Sarajevo, kao i predstavnici Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS, Filozofskog fakulteta - Odsjeka za pedagogiju, Fakulteta za saobraćaj i komunikacije, te predstavnici medija.

Projekt vršnjačke edukacije o rizičnim ponašanjima mladih u saobraćaju realiziran je u 250 odjeljenja završnih razreda srednjih škola, a edukacijom je bilo obuhvaćeno oko 5.000 učenika.

Cilj Okruglog stola bila je razmjena iskustava nakon realizirane edukacije, a učenici edukatori su debatovali o iskustvima, prednostima i nedostacima sa kojima su se susretali prilikom realizacije projektnih sadržaja.

Na okruglom stolu je bilo riječi o potrebi permanentne edukacije djece i mladih o rizicima u saobraćaju, značaju vršnjačke edukacije i njenim prednostima u radu sa mladima, značaju razvoja empatije kod učenika u cilju jačanja odgovornosti u saobraćaju, povećanju broja nastavnih sati na kojima se realiziraju sadržaji  prevencije u saobraćaju, povećanju represivnih mjera za sve učesnike u saobraćaju koji krše saobraćajne propise.

Zaključak sa kojim je završena diskusija na Okruglom stolu je da ako želimo promijeniti svijet moramo početi od vlastite promjene koja će biti primjer svima u našem okruženju.