Skip to main content
Please wait...

Nizom aktivnosti u Kantonu Sarajevo obilježena Evropska sedmica za smanjenje otpada

mediha.zugic (1, Dec 2015)

U okviru „Evropske sedmice za smanjenje otpada“ (EWWR) od 21. do 29. novembra 2015. godine  na području Kantona Sarajevo su četiri nevladine organizacije, u saradnji sa obrazovnim institucijama i nekoliko preduzeća, realizirale  niz ekoloških projekata i akcija čiji je cilj bio promocija smanjenja količina stvorenog otpada  i  mogućnosti njegove ponovne upotrebe.

Riječ je o kampanji koja se već sedam godina održava u Evropi, a  u čijoj realizaciji Kanton Sarajevo učestvuje posljednjih pet godina, posredstvom Ministarstva prostornog uređenja, građenja  i zaštite okoliša koje je službeni partner i finansijski pokrovitelj ove sedmice. Ovim putem se i Bosna i Hercegovina priključila mreži evropskih zemalja u kojima se tradicionalno radi na smanjenju otpada.

Ovogodišnji EWWR održan je pod motom „Dematerijalizacija-praviti više sa manje! Ponovno korištenje i korištenje manje materijala rezultira sa manje otpada i očuvanjem resursa“.

Kroz akciju „Promocija mreža za razmjenu“, Centar za okolišno održivi razvoj Sarajevo (COOR), putem društvene mreže Facebook, kontaktirao je administratore grupa/stranica koje su osnovane sa ciljem razmjene, prodaje, kupovine, poklanjanja, te obnove odjevnih ili drugih predmeta koji su potencijalni otpad. S obzirom na to da njihove stranice promoviraju aspekte dematerijalizacije, administratori su prihvatili promovirati EWWR i aktivnosti koje su upriličene  tokom trajanja ove sedmice. Kampanja je promovirana putem šest facebook grupa.

Također je u organizaciji COOR-a upriličen i okrugli sto o temi „Cirkularna ekonomija u Kantonu Sarajevo“, za predstavnike federalnih i kantonalnih vlasti, općina, direktore građevinskih firmi, te preduzeća i relevantnih institucija u KS registrovanih za upravljanje posebnim vrstama otpada. Njima je predstavljen koncept cirkularne ekonomije i iskustva Japana u ovoj oblasti,  koncept „zelenog poduzetništva“ i primjeri "zelenih poduzetnika" u BiH, a s ciljem promjene načina razmišljanja u upravljanju resursima.  

U okviru akcije, a koja je dio projekta „Za ljepše danas, za bolje sutra“ izvršena je podjela propagandnog materijala o potrebi smanjenja otpada. Udruženje DIO SRCA je na propagandnom materijalu ispisalo obavijesti o mogućnostima odlaganja odjeće, knjiga, udžbenika koji nisu za upotrebu, a koji mogu poslužiti nekome. Volonteri ovog udruženja  su podijelili oko 1000 letaka sa ovim sadržajem građanima.

Organizirana je i izložba likovnih radova učenika deset osnovnih  škola sa područja Kantona  Sarajevo. Za radove su korištene  stare novine, plastične flaše i drugi otpadni materijali. Izrađeno je oko 140 crteža i različitih instalacija od otpadnog materijala, a najboljim  su proglašeni radovi učenika iz O.Š Alija Nametak, Zavoda za specijalno obrazovanje i odgoj djece Mjedenica i Centra Vladimir Nazor.

 U okviru akcije „ Pokreni se – Opameti se“ , učenici 10 eko-škola sa područja Kantona Sarajevo su od prikupljenog električnog i elektronskog otpada  izrađivali različite korisne predmete za svakodnevnu upotrebu, poput ventilatora, satova i sličnih predmeta. Cilj akcije je bio skretanje pažnje javnosti na  mogućnosti ponovne upotrebe ove vrste otpada i njegove reciklaže, te na taj način očuvanja prirodnih resursa i zaštite okoliša. Akciju je proveo COOR u partnerstvu sa firmom  ZEOS eko-sistem.

Organizovana je umjetnička radionica pod nazivom Reuse&Repair Art Market - Bazar "ŠaŠa" na kojoj su umjetnici-kreativci educirali zainteresirane goste kako se od starih materijala rade dekupaž, nakit, mozaik, kapice od rukava i slični predmeti. Gosti su imali priliku dobiti odgovore na razna pitanja o tome kako izraditi i obnoviti stare predmete dajući im novu upotrebnu vrijednost. Organizator ove aktivnosti je bila organizacija Green Art.

Posljednjeg dana EWWR-a ispred BBI centra volonteri Udruženja „Ekotim“ uručivali su građanima promotivne materijale o načinima smanjenja otpada u svakodnevnom životu. Cilj ove akcije je bio ukazati na problem prekomjernog stvaranja otpada. Oko 800 građana je na ovaj način informisano i educirano o potrebama  smanjenja otpada, te mogućnostima njegove ponovne upotrebe i reciklaže.

Sve aktivnosti u okviru EWWR-a, kao i prethodnih godina, je koordiniralo Udruženje građana Centar za okolišno održivi razvoj. U ovom udruženju navode da je u ovogodišnjim akcijama učestvovao i iznenađujuće veliki broj građana, za što zaslužnim smatraju medije koji su ih pravovremeno informisali o organiziranim aktivnostima.

Kako ističu u COOR-u, Evropska sedmica za redukciju otpada iz godine u godinu poprima šire razmjere u Kantonu Sarajevo, a u budućnosti će se raditi na njenom organiziranju i u drugim bosanskohercegovačkim gradovima.