Skip to main content
Please wait...

Nastavak realizacije projekta: Srednjoškolci u Kantonu Sarajevo educiraju se o saobraćajnim propisima i rizičnom ponašanju u saobraćaju

mediha.zugic (12, Oct 2016)

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo nastavlja sa realizacijom projekta vršnjačke edukacije pod nazivom „Prevencija rizičnog ponašanja mladih u saobraćaju" za učenike završnih razreda srednjih škola. S ciljem razvijanja saobraćajne kulture u prošloj školskoj godini je kroz ovu edukaciju prošlo 5000 učenika, a stekli su znanja o saobraćajnim propisima, o rizičnom ponašanju i posljedicama neodgovornog ponašanja u saobraćaju. 

Povodom nastavka ove edukacije danas je upriličen okrugli sto kojem su prisustvovali predstavnici Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS,  vršnjački treneri i budući učenici edukatori iz svih srednjih škola u Kantonu Sarajevo.

"Projekt se realizira kroz  dvije faze i to edukaciju mladih budućih edukatora o pravilima u saobraćaju, rizičnim ponašanjima u saobraćaju i njegovim posljedicama. U narednoj fazi projekta oni će  stečena znanja  o tome prenijeti svojim vršnjacima", objasnila je Melisa Mizrdak, stručna savjetnica u Sektoru za saobraćaj Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS.

Projektom vršnjačke edukacije u ovoj školskoj godini biće obuhvaćeno 4500 srednjoškolaca u Kantonu Sarajevo.

Učenik  Druge gimnazije Benjamin Hasanagić je budući edukator svojih vršnjaka. Kaže da je veoma bitno to da mladi prenose znanja o saobraćajnoj kulturi svojim vršnjacima jer oni mogu pozitivno uticati na njihovo mišljenje i  ponašanje u saobraćaju.

"Ciljna  grupa ovog projekta su učenici trećeg razreda srednjih škola, populacija koja će za godinu dana biti u mogućnosti polagati vozački ispit i upravljati motornim vozilima. Cilj nam je razviti svijest kod mladog čovjeka da prvenstveno mora poštovati zakonska pravila, kao i da mora biti duševno i tjelesno sposoban za upravljanje vozilom. Objasnit ćemo mladima kako i u kojoj mjeri kršenja saobraćajnih pravila i propisa mogu uticati na bezbjednost saobraćaja", naveo je Munib Bećirović, diplomirani inženjer saobraćaja i profesor koordinator u ovom projektu.

Po njegovim riječima, učenici su se dosada najviše interesovali za  novčane kazne koje se izriču za prekršaje u saobraćaju kao i aktuelne  izmjene Zakona o osnovama bezbjednosti u saobraćaju.

"Mladi pokazuju pozitivnu energiju za promjenama u ovoj oblasti. Lično smatram da bi te promjene trebale biti usmjerene na poboljšanje sadašnjih odredbi zakona, definisanje određenih pojmova kao i adekvatne sankcije za grubo kršenje saobraćajnih pravila i propisa, kojih smo nažalost svjedoci, a pogotovo za brzu vožnju  i upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola i droge", dodao je  Bećirović.