Skip to main content
Please wait...

Na hitnoj sjednici podnesen Izvještaj Komisije za sigurnost Skupštine KS: Utvrđeni ozbiljni propusti u predmetu Dženan Memić

azra.djozo (31, Jan 2017)

Predsjednik Komisije za sigurnost Elvedin Okerić podnio je danas Skupštini Kantona Sarajevo Izvještaj o slučaju Dženan Memić, koji je sačinilo ad hoc tijelo ove komisije.

Okerić je kazao kako je Kriminalistička policija u ponedjeljak navečer ušla u prostorije Komisije i željela oduzeti izvještaj te kako želi ukazati na nezakonito djelovanje Tužilaštva KS, kao i da se na članove Komisije vrši neviđeni pritisak.

Podsjetio je da na sjednici koja je održana 24. januara, a kojoj je prisustvovala i glavna kantonalna tužiteljica Dalida Burzić, dogovoreno da se detalji iz izvještaja ad hoc tijela neće iznositi u javnost prije sjednice Skupštine KS na kojoj će se taj izvještaj prezentovati, zbog osjetljivosti teme.

„Dva dana nakon sjednice, 26. januara, stigao je dopis od Kantonalnog tužilaštva KS u kojem se traži dostavljanje izvještaja ad hoc tijela, kao informacija bez naznake hitnosti i urgencija. Obavijestili smo članove komisije i dogovorili se da uvrstimo ovu kao tačku dnevnog reda na sjednici koja se održala jučer 30. januara na kojoj smo donijeli zaključak da ga dostavimo nakon podnošenja izvještaja Skupštini KS. Poslije toga kreće hajka na članove komisije i vrši se neviđeni pritisak“, naveo je Okerić.

Dodao je kako je Kriminalistička policija MUP-a KS u ponedjeljak oko 17 sati došla u Skupštinu KS sa zahtjevom da izuzmu izvještaj ad hoc tijela o slučaju Dženan Memić. Nakon što je Okerić obavijestio predsjedavajuću Skupštine KS Anu Babić da je izvještaj kod njega, policija je oko 18 sati došla na njegova kućna vrata.

„Došli su bez odobrenja i kazali su mi da će, ako im ne dam dokument, zatražiti pretres objekta. Tražio sam sudski nalog koji nisu imali i tada su me pokušali prepasti. Kontaktirali su i dežurnu sutkinju Velidu Katicu koja je odbila dati usmeni nalog i tražila od njih da podnesu zahtjev redovnom procedurom. Ovo je udar na Skupštinu KS“, istakao je Okerić navodeći tužiteljicu Burzić kao glavnog krivca.

Nakon toga hronološki je podsjetio na rad ad hoc tijela, te da je komisije od bivšeg komesara MUP-a KS Vahida Ćosića tražila nekoliko puta uvid u dokumentaciju kada je u pitanju ovaj slučaj, ali da se on oglušio na to. Potom je uslijedilo pokretanje disciplinskog postupka i smjena komesara Ćosića.

Uvidom u spise utvrđen je niz propusta i nepravilnosti koji su počinili službenici MUP-a KS a što je dovelo do vođenja istrage u krivom smjeru, nanošenja boli porodici i štete ugledu MUP-a KS, kao i uznemirenja javnosti. Podsjetimo, istraga je najprije vođena kao saobraćajna nesreća, potom kao ubistvo, a da bi na kraju bilo kvalifikovano kao teško krivično djelo protiv sigurnosti javnog prometa i krivično djelo neukazivanja pomoći osobi povrijeđenoj u saobraćajnoj nesreći.

Okerić je rekao kako su u postupcima M.M. službenika utvrđeni propusti u ponašanju koji su otežali istragu koju je provodilo Tužilaštvo KS sa sektorom Kriminalističke policije MUP-a KS.

„Službenici Jedinice za saobraćaj koji su izvršili uviđaj 8. i 9. februara 2016. godine naveli su kako je bila noć, ali da je kolovoz bio suh, mjesto osvjeteljeno rasvjetom, te da su nakon prvobitnog uviđaja vršili detaljan pregled užeg i šireg lokaliteta kako bi pronašli tragove za pomoć u daljoj istrazi. Napravili su službenu zabilješku u kojoj se navodi kako su pronašli ostatke stakla, ali ta bilješka nije protokolisana. Naknadni tragovi nisu dokumentovani ni fotografisani prema pavilima. Nije evidentirano da li je obaviješten postupajući tužilac, niti da li su napravljene službene zabilješke ili zapisnik o prikupljenim dokazima“, pročitao je Okerić.

Također, policijski službenik B.J. koji je obavio razgovor sa Alisom Mutap naveo je dva različita saznanja. Okerić je kazao da je B.J., kao ovlašteno službeno lice, opisao dijametralno suprotne sadržaje razgovore sa Mutap, što je odvelo istragu u krivom smjeru.

Zastupnici Skupštine KS dali su podršku ad hoc tijelu Komisije za sigurnost KS koja je vršila nadzor nad radom Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije kazavši kako su uspjeli za dva mjeseca uraditi nešto što nadležni organi nisu mjesecima.

Usvojili su njihov izvještaj i jednoglasno donijeli sljedeće zaključke:

  1. Shodno podnesenom izvještaju Komisije za sigurnost zahtijeva se od nadležnih organa Tužilaštva, MUP-a i Uprave policije KS da u skladu sa svojim nadležnostima pokrenu proceduru odgovornosti svih onih koji su počinili određene propuste u navedenom predmetu te o tome izvijesti Skupštinu KS najkasnije u roku od šest mjeseci.
  2. U skladu sa preporukama i zapažanjima Komisije za sigurnost, Nezavisnog odbora Skupštine KS, Radne grupe Vlade za realizaciju tačke 3. Zaključka SKS od 18. oktobra prošle godine, Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, a posebno stručnih preporuka iznijete u dokumentu Dijagnostička analiza integriteta pravosudnog sektora u BiH i mogućih rizika od nastanka korupcije ili neetičnog ponašanja u policiji nalaže se Vladi KS da preispita i ako ocijeni potrebnim za neku od narednih sjednica SKS dostavi izmjene i dopune Zakona o unutrašnjim poslovima KS kako bi se mogli uskladiti drugi zakonski i podzakonski propisi iz ove oblasti.
  3. Skupština KS traži od disciplinskog tužioca VSTV-a da ispita odgovornost Kantonalnog tužilaštva zbog pokušaja nelegalnog pretresa i izuzimanja dokaza od predsjedavajućeg Komisije za sigurnost SKS Elvedina Okerića.

Kolegij Skupštine Kantona Sarajevo danas je, prije ranije najavljene redovne sjednice, održao svoju hitnu sjednicu povodom ovog slučaja i na njoj zaključio da umjesto te sjednice održi i hitnu sjednicu Skupštine KS na kojoj je razmotren ovaj izvještaj.

Redovna  25. sjednica Skupštine KS bit će održana naredne sedmice.