U organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo danas je upriličeno potpisivanje ugovora sa udruženjima koji su aplicirala na Javni poziv za dodjelu sredstava za finansiranje/sufinansiranje projekata iz oblasti zaštite okoliša i podizanja ekološke svijesti djece i mladih do 19. godine u školskoj 2021/2022. godini iz Budžeta KS za 2021. godinu, sa pozicije ovog resornog ministarstva.
Kako je istakla ministrica Naida Hota-Muminović, Ministarstvo je raspisalo ovaj javni poziv kako bi se senzibilizirale školske, a i šira društvena zajednica za teme iz oblasti podizanja ekološke svijesti i zaštite okoliša.
Ministrica je naglasila da kroz odgojno-obrazovni rad moramo poticati učenike da čuvaju prirodna bogatstva, naučiti ih kako i na koji način se pravilno odlažu otpad, da su čist zrak i poboljšanje kvalitete zraka preduvjeti javnog zdravlja, te da su čistoća grada i visok nivo ekološke svijesti pokazatelji opće kulture jednog društva.
“Očuvanje kapaciteta prirodnih resursa i izgradnja ekološke svijesti su izazovi koji se postavljaju pred svako društvo, državu i čovječanstvo u cjelini. Ako se svi samo malo potrudimo i promijenimo loše svakodnevne navike možemo znatno doprinijeti ekološkom boljitku i očuvanju naše životne sredine“, kazala je ministrica Hota-Muminović.
Prema njenim riječima, na raspisani javni poziv apliciralo je osam udruženja, koja su dobili namjenska sredstva u ukupnom iznosu od 61.000 KM.
Dobitnici finansijskih sredstava su se zahvalili ministrici i kazali da će se ovakvom vrstom projekata, sigurno unaprijediti svijest mladih o zaštiti okoliša, što će dovesti do bolje i održive budućnosti.
Centar za energiju, okolinu i resurse (CENER 21) aplicirao je s projektom “Inicijativa mladih za smanjenje otpada od plastike”. Šejla Mahmutović, predsjednica ovoga udruženja, kazala je da im je cilj da kroz set interaktivnih projektnih aktivnosti pokažu srednjoškolcima s područja KS da otpad ne trebaju posmatrati kao smeće, već kao resurs koji će korisiti za dobivanje novih proizvoda.
“Krajnji cilj projekta je pokrenuti promišljanje mladih u kontekstu cirkularne ekonomije i razvoja zelenog poduzetništva, dakle pokazati kako oni dalje mogu da koriste otpad za kreiranje novih proizvoda. Imamo mnogo takvih primjera i u Sarajevu i u BiH, npr. da se od PVC kesa prave cekeri”, navela je Mahmutović.
Inicijativa za šumarstvo i okoliš (FEA) na javni poziv Ministartsva aplicirala je s projektom “Preko znanja do eko imanja”. Kako je kazala Lejla Hukić iz ove organizacije, cilj projekta je da se jača ekološka svijest kod najmlađih, u konkretnom slučaju djece u dobi od sedam do 11 godina.
“Planirali smo da radimo interaktivne radionice i edukaciju najmađih o četiri veoma bitna aspekta naše okoline – zrak, voda, tlo i šume. Planiramo realizirati radionice s mapiranim školama u Kantonu Sarajevo. Simboličan naziv tih radionica će biti “Kutak za eko genijalce”, gdje ćemo djecu na interaktivan način educirati, ali i motivirati da nešto urade za dvorišta svojih škola”, navela je Hukić.
Asja Herenda, predsjednica Centra za energiju, energijsku efikasnost i okolinu (CEO) objasnila je da su aplicirali s projektom “Mladi za održivu budućnost”, koji je fokusiran na učenike srednjih škola u KS.
“Osim edukacija koje planiramo, naša ideja je da se mladi proaktivno uključe u tu budućnost i kroz nagradno takmičenje daju svoja rješenja o tome kako vide tu budućnost, odnosno kako mogu doprinijeti tome korištenjem obnovljivih izvora energije, recikliranjem,…”, kazala je Herenda.
Zaključila je da osim finansijske podrške koju Ministarstvo daje u ovakvim projektima, puno znači i činjenica da je Ministarstvo uvidjelo problem zagađenja i održive budućnosti.