Skip to main content
Please wait...

Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša: Upućeni konkretni zahtjevi odgovornim za smanjenje zagađenja zraka u Kantonu Sarajevo

azra.djozo (17, Dec 2015)

U kontekstu provođenja dodatnih mjera za smanjenje zagađenja zraka Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo je prethodnih dana uputilo više zahtjeva, ukazujući na odredbe Zakona o zaštiti zraka Federacije BiH, kojim je definisana odgovornost za zaštitu i poboljšanje kvaliteta zraka kako organa Federacije, kantona, općina, tako i privrednih subjekata i građana.

Naime, na nedavno održanom sastanku Operativnog štaba Vlade Kantona Sarajevo problematizirano je pitanje efikasnosti mjera koje treba preduzimati Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo s ciljem redukcije emisija izduvnih gasova iz vozila, što je detaljnije elaborirano u Informaciji koja je proslijeđena Ministarstvu komunikacija i prometa BiH i Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija sa zahtjevom da se uklone nedostaci u regulativi po kojoj se vrše tehnički pregledi vozila. Više od godine i po je prošlo od najave državnog Ministarstva nadležnog za promet da će se propisi o vršenju eko-testova uskladiti sa evropskom regulativom, budući da se sada vrše formalno bez ikakvog efekta, ali se stvari nisu promijenile.

I od Ministarstva unutrašnjih poslova KS je pored nedostataka koji ograničavaju djelovanje, zatražena bolja organizovanost i predlaganje akcija koje mogu doprinijeti redukciji zagađenja.

Pored pažnje usmjerene na saobraćaj, Kantonalna uprava je po dogovoru intenzivirala inspekcijske nadzore nad svim subjektima kontrole, počevši od javnih komunalnih preduzeća koji se bave održavanjem komunalne higijene, nadzora nad gradilištima, provjeri ispunjavanja obaveza vlasnika ložišta za mjerenje emisija i nalaganja mjera u slučajevima prekomjernih vrijednosti, te sprečavanja  nelegalnog spaljivanja otpada. Dakle, radi se o nadzoru nad izvorima emisije čvrstih čestica koje dominantno pogoršavaju kvalitet zraka, dok su drugi polutanti u granicama dopuštenog.

Ovim putem i Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša upozorava vlasnike kotlovnica da su u obavezi obezbijediti mjerenja emisija putem ovlaštenih laboratorija i dostaviti izvještaje Ministarstvu, a u slučaju izbjegavanja obaveze moguće su kazne po Zakonu u iznosu od 500 KM do 10.000 KM za pravno lice i do 1.500 KM za fizičko lice.

Kako je u Kantonu Sarajevo izvršena kategorizacija područja prema kvalitetu zraka, upućeni su zahtjevi općinama da prilikom izdavanja dozvola za izgradnju novih postrojenja i objekata moraju striktno poštovati Kantonalnu odluku kojom su zabranjeni novi zahvati na područjima gdje je konstatovana Druga, a pogotovo Treća kategorija prekomjerno zagađenog zraka, a što se može vidjeti koristeći link: http://mpz.ks.gov.ba/aktuelnosti/kategorizacija-kvaliteta-zraka-za-podru....

Osim općina i Federalno ministarstvo okoliša i turizma je upozoreno na ove obaveze, jer su veliki zagađivači (asfaltne baze, kamenolomi, fabrike namještaja, betonare) u njihovoj nadležnosti, a za koje su odgovorni propisivati mjere kroz izdavanje okolinskih dozvola i vršiti monitoring nad primjenom istih. U tom kontekstu zatražena je veća koordinacija aktivnosti sa Kantonalnim ministarstvom da bi se izbjegle situacije poput promjene energenta Tvornice opeke ''Nexe'' Općina Ilidža, koja je prelaskom na korištenje koksa umjesto prirodnog plina uticala na povećanje SO2 - sumpordioksida za 20% u odnosu na 2010. godinu. Naprosto željelo se ukazati sa koliko predostrožnosti, kao jednog od ključnih principa u zaštiti okoliša, treba pristupati kada se radi o postrojenjima sa korištenjem energenata i djelatnostima koje ispuštaju zagađujuće materije u zrak, a imajući u vidu prirodne predispozicije Kantona Sarajevo.

Ministarstvo koristi priliku da pozove sva pravna i fizička lica da posvete maksimalnu odgovornost prema zagađenju zraka kao velikom javno-zdravstvenom problemu. Kanton Sarajevo ovo pitanje mora staviti u fokus svog djelovanja zbog općeg javnog interesa, kako bi se preventivno i sistemski djelovalo na zaštiti zraka, i to kontinuirano tokom planiranja i korištenja prostora, odobravanja privrednih djelatnosti, a posebno unapređenja javnog gradskog prevoza, izgradnji saobraćajnica, osiguravanju gasa kao poželjnog energenta i naposlijetku jačanja ekonomsko - socijalnog stanja koje direktno utiče na odabir građana za korištenje energenata koji nisu ekološki prihvatljivi, a slično je i sa poslovnim i privrednim pogonima radi smanjivanja troškova rada.