Skip to main content
Please wait...

Ministar Petrović potpisao ugovore sa 28 korisnika koji će realizirati projekte iz oblasti zaštite okoliša

azra.djozo (20, Jan 2015)

Ugovore o dodjeli finansijskih sredstava za sufinansiranje projekata - programa iz oblasti zaštite okoliša potpisao je danas ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Zlatko Petrović sa predstavnicima 28 korisnika koji su, prema rezultatima ranije provedenog Javnog poziva, ostvarili pravo na korištenje ovih sredstava.

„U pitanju su bespovratna sredstva u ukupnoj vrijednosti od 1.193.495,29 KM koja su iz Federalnog fonda za zaštitu okoliša pripala Kantonu Sarajevo za 2014. godinu, a u Budžetu KS nalaze se na poziciji Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo“, objasnio je ministar Petrović ovom prilikom.

Projekti i programi, čija realizacija će se sufinansirati, odnose se na zaštitu zraka, upravljanje otpadom, zaštitu prirode, a po prvi put finansijski će se podržati i programi, projekti i druge aktivnosti naučno-istraživačkih organizacija, visokoškolskih institucija i nevladinih organizacija, čiji je cilj istraživanje u području zaštite okoliša i jačanje javne svijesti.

„Po programskim oblastima opredijelili smo se da za sedam projekata koji tretiraju zaštitu zraka odobrimo iznos od 438.657,50 KM, za četiri projekta upravljanja otpadom 407.250,00 KM, pet projekata zaštite prirode 170.190,00 KM te za 12 programa, projekata i drugih sličnih aktivnosti iz oblasti zaštite okoliša naučno – istraživačkih organizacija, visokoškolskih institucija i nevladinih organizaja 177.397,79 KM“, precizirao je ministar Petrović.

Dodao je i činjenicu da sredstva koja prikuplja Federalni fond i dostavlja Kantonu najvećim dijelom potiču od naknada pri registraciji motornih vozila sa područja KS, pa se zbog toga nastojalo da se sredstva utroše za projekte od javnog i općeg interesa za sve građane.

„To je ustvari i osnovni smisao prikupljanja ekoloških naknada od zagađivača, kako bi se sredstva povratno ulagala u neutralizaciju i sprečavanje negativnih uticaja na okoliš, poboljšavanje tehnološkog razvoja, racionalnije korištenje prirodnih resursa i slično“, istakao je ministar Petrović.

Jedan od interesantnijih projekta koji će se sufinansirati objasnio je predsjednik Udruženja studenata inžinjera elektrotehnike Tarik Hubana te istakao kako njegova realizacija podrazumjeva izradu i postavljanje „solarnog drveta“ koje će omogućiti besplatno korištenje interneta kao i punjenje električnom energijom kompjuterske i druge savremene opreme, a moći će ga koristiti svi studenti koji se obrazuju na fakultetima smještenim u Kampusu UNSA. I dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Rifet Škrijelj se zahvalio Ministarstvu jer je finansijski podržalo njihov projekt „izrade polenskog kalendara“ koji će biti izuzetno značajan za sve stanovnike Sarajeva koji imaju problema sa alergijama, jer će im u svakom trenutku biti dostupni podaci o visini polena u zraku. Muris Dervišagić iz Planinarskog društva „Centar“ objasnio je prisutnim predstavnicima medija da njihov projekt podrazumjeva izradu „savremene septičke jame“, odnosno ugradnju prvog biološkog prečistača.

Inače, iz oblasti zaštite zraka realizirat će se projekti rekonstrukcije kotlovnica, poboljšanje energetske efikasnosti, posebno izrada studije potrošnje energije u domovima zdravlja. Iz oblasti upravljanja otpadom projekti se odnose na zbrinjavanje opasnog otpada preduzeća „ZRAK“, nabavku opreme za zbrinjavanje i reciklažu komunalnog otpada Općine Vogošća i posebno nabavku opreme Općoj bolnici „Abdulah Nakaš“ za zbrinjavanje infektivnog medicinskog otpada za svoje potrebe i za veliki broj zdravstvenih institucija u KS. Oblast zaštite prirode bit će tretirana kroz implementaciju projekata koji se tiču izrade katastra staništa ambrozije te očuvanje izvorišta na Bjelašnici i Čavljaku, dok će u preostalih 12 projekata, između ostalih, biti izrađene analiza uticaja cestovnog saobraćaja na kvalitet zraka sa prijedlogom mjera, kampanja za prikupljanje električnog i elektroničkog otpada, istraživanje kontaminiranosti tla i biljne vegetacije na području Kantona Sarajevo te edukacija o prirodnom naslijeđu koja će se provoditi u osnovnim i srednjim školama.

Pomoćnica ministra za zaštitu okoliša KS Zijada Krvavac i predsjednica Komisije je navela da je četiri mjeseca provođena kompletna procedura izbora korisnika ovih sredstava te da se ona nije okončala ni današnjim činom potpisivanja ugovora, s obzirom na to da slijedi realizacija ovih projekata, nadzor nad provođenjem, kao i izvještavanje o učinjenom. Postupak je obuhvatio pripremu programskih aktivnosti kroz Odluku o usvajanju Programa utroška raspoloživih sredstava, sa kojom se saglasila Vlada Kantona, izradu pravila sa uslovima i kriterijima po kojim se vršio odabir, pripremu i raspisivanje Javnog poziva, ocjenjivanje 63 prispjele prijave, odabir projekata za realizaciju, pripremu ugovora i čitav niz drugih aktivnosti. Istakla je i da je čitava procedura vođena odgovorno i transparentno, a ključni motiv je bio da se sredstva ulože u ekološki značajne projekte, čijom se realizacijom postižu korisni i pozitivni efekti po okoliš u cjelini.