Skip to main content
Please wait...

Ministar Delić: Šume predstavljaju najvažniji prirodni resurs Kantona Sarajevo

benamin.turkovic (1, May 2022)

“Šume predstavljaju najvažniji prirodni resurs Kantona Sarajevo te ostvaruju ekološke, ekonomske i sociološke funkcije. Šume su složeni ekosistemi značajni za optimalno funkcioniranje životnih zajednica. Svojim interaktivnim djelovanjem, a posebno ekosistemskim uslugama - općekorisnim funkcijama, ključna su karika za normalan život čovjeka i održivi razvoj”, kazao je Feni ministar privrede KS Adnan Delić.

Na području Kantona Sarajevo šume i šumska zemljišta zauzimaju površinu od 82.998,88 ha, od toga u državnom vlasništvu 70.746,80 ha (85,24 posto), a u privatnom vlasništvu 12.252,08 ha (14,76 posto).

Ministar Delić ističe da šume i šumska zemljišta zauzimaju 65,43 posto od ukupne površine Kantona i na taj način Kanton Sarajevo svrstavaju u red regija Evrope karakterističnih po vrlo značajnoj pokrivenosti šumama.

Privatnim šumama upravljaju i gospodare njihovi vlasnici u skladu sa odredbama Zakona o šumarna Kantona Sarajevo, podzakonskim propisima i odredbama šumsko privredne osnove, a stručne poslove u pogledu gospodarenja obavlja Uprava za šumarstvo. Državnim šumama i šumskim zemljištima na području Kantona upravlja Ministarstvo privrede, a poslovi gospodarenja državnim šumama i šumskim zemljištem su na osnovu člana 47. Zakona o šumama KS ugovorom preneseni na Kantonalno javno preduzeće za gospodarenje državnim šumama "Sarajevo - šume" d.o.o. Sarajevo.

“Trenutno stanje šuma u Kantonu Sarajevo je zadovoljavajuće. KJP "Sarajevo-šume" koje gospodari državnim šumama i šumskim zemljištem na području Kantona Sarajevo obavlja poslove u teškim i složenim uslovima. U procesu funkcioniranja društva permanentno se nastoje zadovoljiti osnovna načela šumarske nauke i prakse u kontekstu optimalnog kontinuiteta gospodarenja šumskim ekosistemima, a uporedo sa tim i kriteriji poslovanja u skladu sa principima tržišne ekonomije”, kazao je Delić.

Uprava za šumarstvo je uprava u sastavu Ministarstva privrede i u okviru svojih aktivnosti obavlja poslove i zadatke definirane odredbama Zakona o šumama KS.

-“Ministarstvo privrede-Uprava za šumarstvo pruža stručne poslove u pogledu gospodarenje privatnim šumama vlasnicima posjeda, te nadzor nad gospodarenjem šumama u državnom vlasništvu. Svakodnevni su problemi sa kojima se suočava Uprava za šumarstvo kada je u pitanju neposredna zaštita šuma. U cilju poduzimanja mjera zaštite šuma u privatnom i državnom vlastništvu potrebno je da se uspostavi još čvršća saradnja sa KJP "Sarajevo- šume" d.o.o. Sarajevo i ostalim nadležnim institucijama, a sve u svrhu poduzimanja zajedničkih aktivnosti po ovim pitanjima. Poseban aspekt aktivnosti je zajednička i efikasna saradnja na zaštiti šuma od bespravnih sječa i zaštiti šuma od požara”, istakao je ministar Delić.

Dodao je da se u saradnji sa MUP-om Kantona Sarajevo, Kantonalnom šumarskom inspekcijom i KJP "Sarajevo- šumama" nastojalo kroz kontrole i dežure u poslijepodnevim i noćnim satima, te u dane vikenda smanjiti intezitet bespravnih sječa i bespravni trasport šumskih drvnih sortimenata.

Tokom 2021. godine Uprava za šumarstvo ukupno je podnijela 455 prijava. Obrađeno je i podneseno 442 prijave za bespravne sječe i promet drvne mase, od čega je podneseno pet zahtjeva za pokretanjenje krivičnog postupka za bespravnu sječu preko 2 m3 i 437 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka (275 za bespravnu sječu i 162 za bespravni promet). Osim prijava za bespravne sječe podnešeo je i 13 prekršajnih prijava za uzurpacije na državnom zemljištu.

Ministar Delić ističe da se u cilju kontinuiteta gospodarenja šumama na području Kantona Sarajevo vrši permanentno pošumljavanje šumskih zemljišta.

Kantonalno javno preduzeće za gospodarenje državnim šumama "Sarajevo - šume" d.o.o. Sarajevo u okviru svojih aktivnosti svake godine vrši pošumljavnje površina državnih šumskih zemljišta odgovarajućim sadnim materijalom. Pošumljavanje se vrši u skladu sa odredbama šumskoprivrednih osnova i planova gospodarenja šumama za određena šumskogospodarska područja na području Kantona Sarajevo. To su aktivnosti proste reprodukcije šuma koje se finansiraju iz vlastitih sredstava KJP "Sarajevo - šume" d.o.o. Sarajevo.

“Uprava za šumarstvo, shodno godišnjem programu rada, izrađuje Program utroška namjenskih sredstava u oblasti šumarstva iz Budžeta KS za provođenje šumsko-uzgojnih radova i radova na zaštiti šuma na području Kantona Sarajevo za tekuću godinu. U okviru predmetnog programa se uvijek predviđaju i projekti pošumljavanja. U proteklih pet godina Uprava za šumarstvo je finansirala realizaciju projekata pošumljavanja na površini od 84,41 ha. Na taj način zasađeno je novih 190.670 komada sadnica smrče, crnog bora i bijelog bora”, kazao je Delić.

On je mišljenja da “uvažavajući pokrivenost šumama teritorije Kantona Sarajevo te značaj šuma za normalan život čovjeka optimalnom upravljanju i gospodarenju šumskim ekosistemima na području Kantona Sarajevo se mora posvetiti dužna pažnja”.

“Međutim, u posljednje vrjeme zahtjevi društva prema šumi su kompleksni. Oni se stalno povećavaju i ogledaju se povećanim atakom na šumske resurse, povećanim potrebama stanovništva za ogrevnim drvetom, pretvorbom šumskog zemljišta u građevinsko, povećanje broja izletničkih mjesta i generalno povećanim zahtjevima čovjeka prema ovom značajnom resursu. U tom kontekstu pažnja i briga cjelokupnog društva prema šumama kao najvažnijem prirodnom resursu se mora unapređivati i jačati”, istaknuo je Delić.

Naglasio je da Odlukom Vlade Kantona Sarajevo K.J.P. "Sarajevo - šume" d.o.o. Sarajevo provodi Akciju masovnog pošumljavanja na području Kantona Sarajevo tokom 2021. i 2022. godine.

“Masovna akcija pošumljavanja u Kantonu Sarajevo se organizira u saradnji Vlade KS i svih ministarstava Kantona sa posebnim naglaskom na Ministarstvo obrazovanja. Učešče u ovoj akciji imaju učenici srednjih škola Kantona Sarajevo te studenti Univerziteta u Sarajevu, uposlenici ministarstava, uposlenici javnih preduzeća, nevladine organizacije i svi zainteresirani građani. Osim osnovnog cilja pošumljavanja (podizanje novih sastojina, povećanje stabilnosti i ravnoteže sastojina) značaj ovih aktivnosti se ogleda i u edukaciji učenika i studenata, podizanju svijesti građana o značaju šuma u KS, kao i povezivanju rada vladinog sektora, javnih preduzeća i nevladinih organizacija. I u narednom periodu Uprava za šumarstvo će poduzimati aktivnosti na kontinuiranom provođenju smjernica za optimalno upravljanje i gospodarenje šumskim ekosistemima na području Kantona Sarajevo”, kazao je Feni ministar Delić.