Skip to main content
Please wait...

Članovi Vlade KS ponudili saradnju: Elektrotehnički fakultet učestvovat će u realizaciji strateških projekata u Kantonu Sarajevo

mediha.zugic (12, Apr 2016)

Elektrotehnički fakultet u Sarajevu (ETF) bit će uključen u  realiazaciju projekata informatizacije u zdravstvu, javne rasvjete, te nekoliko drugih aktuelnih projekata u oblasti komunalne privrede i sigurnosti u Kantonu Sarajevo. Saradnju na ovim projektima menadžmentu ove visokoškolske ustanove danas su ponudili premijer KS Elmedin Konaković i resorni ministri zdravstva Zilha Ademaj, komunalne privrede i infrastrukture Senad Hasanspahić, unutrašnjih poslova Ismir Jusko i finansija Jasmin Halebić.

Premijer Konaković je rekao da je ovo novi koncept saradnje koju Vlada uspostavlja sa kantonalnim javnim ustanovama, a među njima je ETF prepoznat kao ključni nosilac razvoja IT sektora u Kantonu Sarajevo.

„IT sektor nudi neograničene mogućnosti i jedan je od tri segmenta koje je Vlada prepoznala kao generatore razvoja. Zato smo ovdje da vam ponudimo učešće u projektima koje smo započeli ili planiramo realizirati, ali i da čujemo šta bi to trebalo biti naše učešće kada je u pitanju razvoj ove visokoškolske ustanove“, naglasio je premijer Konaković.

Dekan Samim Konjicija je kazao da je ovo dobra praksa Vlade jer fakulteti imaju izuzetno kvalitetne stručnjake i kompetentne osobe koje u potpunosti mogu odgovoriti potrebama strateških projekata.

„U potpunosti smo spremni učestvovati u projektnim zadacima, jer je i u našem interesu da damo doprinos razvoju Kantona. Nastavni kadar kojim raspolažemo je izuzetno stručan, imamo 50 doktora nauka, od kojih je samo 18 na Odsjeku za računarstvo. Osim toga, svake godine ovdje svoje obrazovanje završi 150 magistara koji su veoma traženi na tržištu rada i odmah se zaposle“, naveo je između ostalog dekan Konjicija, naglašavajući da su ovi pokazatelji jedinstveni kada su u pitanju visokoškolske ustanove u našem Kantonu. Istakao je da se od osnivanja ovog fakulteta vodi računa o standardima i kvaliteti u obrazovnom procesu. U prilog tome govore brojne činjenice, a najviše potražnja za odškolovanim stručnjacima u kompanijama širom svijeta. Prosjek prolaznosti iznosi oko 60 posto, a pored povećanja broja upisanih on je konstantan, što također govori u prilog kvalitetu nastavog procesa i standardima.

Tokom 55 godina postojanja, ETF- u je proizveo više od 5000 diplomiranih inženjera, 500 magistara nauka, 100 doktora nauka, te od 2005 godine, po novim programima, više od 1000 studenata koji su završili trogodišnji ciklus i 500 studenata koji su završili master ciklus, te tri nova doktora.

Na današnjem sastanku otvorena su i pitanja neadekvatnog prostora za rad ove visokoškolske ustanove. Fakultet raspolaže sa 7000 metara kvadratnih radnog prostora dok su potrebe daleko veće, prema normativima i broju studenata potrebno je osigurati oko 27.000 metara kvadratnih prostora.  Bilo je riječi i o implementaciji nedavno donesenog zakona koji tretira plate menadžmenta u javnim ustanovama, kao i jedinstvenog Pravilnika o plaćama koji su dužni primjeniti svi fakulteti i akademije. Menadžment ovog fakulteta je istakao spremnost da se ovaj pravilnik primjeni ali su ukazali i na moguće posljedice odliva kadrova usljed njihove velike potražnje na tržištu rada i daleko bolje plaćenih radnih mjesta. Premijer je rekao da bi trebalo uraditi reviziju ovog podzakonskog akta kako bi se ove moguće negativne posljedice preduprijedile.

Ovom prilikom, najavljena je i podrška Vlade KS u organizaciji i održavanju evropske konferencije posvećene  Smart green tehnologijama, za čije će domaćinstvo 2017. godine aplicirati ETF, a koja će u Sarajevu okupiti više od 500 stručnjaka iz  cijelog svijeta u ovoj oblasti.