Skip to main content
Please wait...

Prof. dr. Pilav: U protekla 24 sata 10 novozaraženih koronavirusom u KS-u

mediha.zugic (15, Apr 2020)

Prema podacima iz današnjeg biltena Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo,  u toku protekla 24 sata u KS-u je testirano 182 osoba, od kojih je 10 pozitivno na koronavirus.

“Na Klinici ‘Podhrastovi’ KCUS-a do sada je hospitaliziran 21 pacijent, od kojih su trenutno dva na respiratoru. U posljednja 24 sata potpuno su se oporavila tri pacijenta, te nije zabilježen nijedan smrtni ishod. Od 31. januara do 14. aprila 2020. godine, u KS-u je testirano ukupno 1.515 osoba, od kojih je pozitivnih bilo 84, a od tog broja je sedam retestiranih osoba. Potpuno je izliječeno osam pacijenata. Nažalost, do sada smo imali i četiri smrtna ishoda”, navela je predsjednica Kriznog štaba Ministarsva zdravstva prof.dr. Aida Pilav na današnjoj press konferenciji.

Prema njenim riječima, među pozitivnim na koronavirus nalazi se i dvoje maloljetne djece:

„To su djeca koja su već bila u kućnoj izolaciji, znači nisu se javili kao posebni slučajevi. Djeca su zbrinuta i pod stalnom su specijalističkom kontrolom ljekara pedijatara, uz punu koordinaciju sa ljekarima Opće bolnice „Prim.dr Abdulah Nakaš“. Među pozitivnim pacijentima nalazi se i jedna trudnica, u četvrtom mjesecu trudnoće, takođe osoba iz kućne izolacije. Radi se o lakim kliničkim slikama, ali zbog specifičnosti stanja oni su pod punim ljekarskim nadzorom“, istakla je dr. Pilav.

Dr. Pilav dala je ovom prilikom i dodatne informacije na pitanja u vezi velikog broja trenutnih bolovanja zdravstvenih radnika.

“Kantonalno ministarstvo zdravstva zatražilo je da se dostavi broj takvih slučajeva i krenulo se, prema nadležnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja, u kontrolu tih bolovanja. Moramo voditi računa o tome da među ovim slučajevima ima vjerovatno i dužih bolovanja, kolega koji su invalidi rada, ali ostavićemo kontrolorima ZZO-a KS da obave svoj posao“, poručila je dr. Pilav.

Još jednom je potcrtan značaj zaštite zdravstvenih radnika kako ne bi došlo do njihove infekcije koronavirusom, jer bi to moglo dovesti do većih isključenja zdravstvenih radnika iz sistema.

O temi provođenja obdukcija, dr. Pilav je istakla da, prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti FBiH proizilazi Pravilnik o mrtvozorstu u kojem su decidno određeni uslovi za postavljanje mrtvozornika. Svaka opština u Kantonu Sarajevo ima određene ljekare mrtvozornike koji su, u skladu sa trenutnom situacijom, dobili i upute o uzimanju briseva kod preminulih osooba.

„Pitanje obdukcija nije u nadležnosti Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS. Mi smo upoznati s tim, dali smo preporuke u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, ali procese vodi Institut za sudsku medicinu koji, prema potrebi, sarađuje sa nadležnim Tužilaštvom“, pojasnila je dr Pilav.