Skip to main content
Please wait...

Premijer Konaković i ministar Kazazović sastali se sa ambasadorom Turske Erginayem: Dosadašnju uspješnu saradnju u oblasti obrazovanja intenzivirati i u budućnosti

azra.djozo (12, Jun 2015)

Uvođenje turskog jezika u nastavne procese svih nivoa obrazovanja u odgojno-obrazovnim ustanovama Kantona Sarajevo bilo je povod današnjem sastanku premijera Kantona Sarajevo Elmedina Konakovića i ministra za obrazovanje i mlade KS Elvira Kazazovića sa ambasadorom Republike Turske u Bosni i Hercegovini Cihadom Erginayem.

„Na osnovu potpisanog Sporazuma o saradnji između naše ambasade i Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS, 2013/2014. školske godine počeo je proces uvođenja turskog jezika u osnovne škole u vašem kantonu, gdje trenutno predaje pet nastavnika za koje smo mi u protekle dvije godine plaćali sve neophodne naknade“, informisao je premijera Konakovića i ministra Kazazovića ambasador Erginay. Istakao je da bi, prema pomenutom Sporazumu, od sljedeće školske godine obavezu finansiranja ovih nastavnika trebao preuzeti Kanton Sarajevo, kao i da bi bilo dobro vrlo brzo potpisati aneks Sporazuma kojim bi se stvorili uvjeti da se dosadašnja uspješna saradnja nastavi i intenzivira u budućnosti.

Premijer Konaković je upoznao ambasadora Erginaya da je Vlada KS jučer izradila Nacrt izmjena i dopuna Budžeta KS za 2015. godinu te da se dodatne intervencije na njemu, a u cilju uvođenja pomenutih nastavnika u sistem finansiranja, mogu poduzeti tokom provođenja javne rasprave, kada bi se za njih trebalo pronaći najbolje rješenje.

S obzirom da je dosada iskazan značajan interes za ulaganje u oblast obrazovanja, ministar Kazazović je gostima iz Turske predložio i druge modele saradnje, među kojima se ambasadoru Erginayu najinteresantnijim učinio model uvođenja dvojezičnog nastavnog procesa u neku od sarajevskih srednjih škola.

Sastanku je prisustvovao i direktor Turskog kulturnog centra „Yunus Emre“ Mehmet Akif, koji je, ovom prilikom, istakao da njihova ambasada projekt uvođenja turskog jezika u bh. osnovne škole za sada provodi u sedam kantona Federacije BiH, pri čemu ovaj jezik počev od šestog razreda osnovnog obrazovanja aktivno uči oko 5.000 bosanske djece. Dodao je kako će najuspješniji među njima ove godine posjetiti Tursku. Naglasio je kako naredne školske godine imaju plan finansiranja rekonstrukcije namjenskih kabineta za turski jezik u nekoliko škola u Kantonu Sarajevo, na isti način kako je to urađeno u Tuzlanskom kantonu, jer je to jedan od načina podrške izučavanju ovog jezika u našim školama. Finansiraju i nabavku udžbenika i ostalog neophodnog školskog pribora.

Na današnjem sastanku, bilo je riječi i o uspostavljanju buduće saradnje Vlade Kantona Sarajevo preko resornog ministarstva sa najznačajnijim visokoškolskim ustanovama iz Turske, zbog čega je za narednu sedmicu najavljen još jedan zajednički sastanak.

Razgovarano je i o provođenju neophodnih reformskih procesa u oblasti obrazovanja u Kantonu Sarajevo te predloženo resornom ministru da posjeti Tursku, kako bi se lično uvjerio u pozitivne reformske prakse koje su uspješno provedene u ovoj zemlji.