Skip to main content
Please wait...

Ministar Osmanović na Igmanu: "Naša je dužnost da branimo domovinu, kako žrtva naših šehida ne bi bila uzaludna"

azra.djozo (6, Aug 2021)

Polaganjem cvijeća, prigodnim obraćanjima, te vjerskim programom danas je nastavljeno obilježavanje manifestacije ’’Odbrana BiH - Igman 2021’’, na lokacijama Grkarica, Veliko Polje, Mrazište, te na Brezovači gdje je upriličen prigodan program kojim je nastavljeno obilježavanje jednog od najznačjnijeg datuma u bosanskohercegovačkoj historiji.

Prije džuma namaza, na lokalitetu Brezovače prisutnima se obratio dopredsjednik Organizacionog odbora manifestacije i ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović, koji je naglasio kako je Igman bio presudan za odbranu naše domovine. Govor ministra Osmanovića pisala je kćerka Čedomira Domuza Sanja Sadiković, a koji je svoj život položio upravo na Brezovači.

„Iako smatram da je jako nezahvalno isticati ili razdvajati ratišta i bitke koje su se vodile za odbranu naše domovine, jer svaka je bila važna i posebna na svoj način, ipak, ako govorimo o Sarajevu kao glavnom gradu i srcu Bosne i Hercegovine, mora se priznati da su Igman i igmansko ratište bili definitivno presudni za odbranu grada Sarajeva, a time i cijele Bosne i Hercegovine, tokom cijele agresije na nju. Svima je jasno da je put spasa, ali i jedini prolaz iz Sarajeva na slobodnu teritoriju Republike BiH išao baš preko ove predivne planine“, kazao je ministar Osmanović

Istakao je i kako je upravo Čedomir Domuz sa svojim kolegama uspio da preuzme ovu planinu iz neprijateljskih ruku u proljeće 1992. godine.

„Nemoguće je govoriti o Igmanu, a da se ne osvrnemo na one koji su prvi prepoznali strateški vojni značaj ove planine, i svojom upornošću, odlučnošću i hrabrošću, iskoristili momenat neopreznosti neprijatelja i prvi zauzeli položaje ovdje. Čedomir Bato Domuz, čiju smo godišnjicu smrti obilježili prošle sedmice, sa nekolicinom svojih kolega, pripadnika aktivnog i rezervnog sastava MUP-a RBiH Hadžići, izlazi na Igman, gdje se spaja sa svojim kolegama iz Trnova i Hrasnice, i baš oni su prvi koji su oteli ovu planinu iz neprijateljskih ruku, još u proljeće 1992.godine. Prema svjedočenjima preživjelih učesnika te akcije, oni su se rasporedili sa po petnaestak vojnika na Brezovači, Mrazištu, Grkarici, Babinom dolu, i time postavili temelje za odbranu Igmana i Bjelašnice, ali i odbranu Sarajeva i naše jedine države. Nedugo nakon toga njima su se pridružili mnogi dobrovoljci, te je Združeni odred Igman, kako su se oni zvali sa svojim jedinicama, kasnije postao bitna ćelija formiranja  Armije Republike Bosne i Hercegovine. Naš zadatak danas i cilj ovog okupljanja jeste da utemeljimo istinu i da naučimo našu djecu kako se branila domovina gajeći upravo kulturu sjećanja. Bili smo kao jedno u ratu, svaki branitelj, svaka jedinica, svi odredi, brigade, davali su sve što su imali da Bosna ostane i opstane, moramo učiti od njih i moramo oko naše domovine postaviti jedinstvene bedeme odbrane, ostaviti sve nesuglasice po strani i jednoglasno reći neprijatelju NE. To su nas zadužili oni, njihovi nišani i grobovi nas i danas opominju, ostavili su nam u amanet  domovinu, a naša je dužnost i obaveza da je branimo i da ne dopustimo da ikada iko pomisli da je njihova krv prolivena uzalud“, zaključio je u svom emotivnom iznošenju činjenica ministar Osmanović, a u čijoj pripremi i pisanju je učestvovala kćerka heroja Domuza.

Ministru Osmanoviću se nakon održanog govora, na spomen-obilježju njegovom djedu pridružio i unuk Čedomira Domuza.

Prisutnima se na lokalitetu Veliko Polje obratio predsjednik Udruženja generala Rizvo Pleh, dok je na Mrazištu prigodne riječi uputio Aljo Bošnjaković, predsjednik Organizacionog odbora. Manifestacija „Odbrana BiH – Igman 2021“ nastavljena je vjerskim programom, molitvom i dovom za domovinu, nakon džuma namaza.