Premijer Musić i ministar Sendić primili višečlanu delegaciju Općine Denizli iz Turske

Unapređenje svih oblika saradnje, posebno u oblasti poljoprivrede između Kantona Sarajevo i Općine Denizli iz Turske, povod je prijemu kojeg su premijer Kantona Sarajevo Fikret Musić i ministar privrede KS Rusmir Sendić upriličili za višečlanu delegaciju ove općine koju su predvodili načelnik Općine Osman Zolan, rektor Huseyin Bagci, predsjednik komore Ibrahim Tefenlili, te predstavnik biznismena Zafer Katranci. Premijer Musić je na početku prijema turskoj delegaciji izrazio riječi dubokog saosjećanja zbog razornog zemljotresa i nesreće koja je zadesila mjesta Van i Erdžis u istočnoj Turskoj, te ponudio da KS u skladu sa mogućnostima pruži i konkretnu pomoć i podršku nastradalom turskom narodu. Gosti iz Denizlija su se zahvalili na ponuđenoj pomoći i riječima saosjećanja. Načelnik Zolan je zatim upoznao premijera Musića i ministra Sendića sa osnovnim karakteristikama Općine Denizli koja ima preko milion stanovnika i osma je općina u Turskoj po količini izvezenih roba širom svijeta. "Naša općina izvozi u 164 zemlje svijeta i od toga godišnje ostvari oko tri milijarde dolara prihoda, od čega oko 300 miliona čini izvoz poljoprivrednih proizvoda. Imamo razvijenu tekstilnu industriju, a ponosni smo na proizvodnju kamena mramora, čelika, kabla i stakla, te na naše uspješno bavljenje voćarstvom i stočarstvom. Možemo se pohvaliti i svojom uspješnom turističkom djelatnošću, jer naše kulturno - historijsko naslijeđe, ali i naš grad u cjelini, godišnje posjeti preko dva miliona turista", naglasio je načelnik Zolan, te dodao da im je cilj uspostava uspješne poslovne i privredne saradnje sa Kantonom Sarajevo, koja bi funkcionisala na obostrano zadovoljstvo. Prema riječima ministra Sendića, Kanton Sarajevo je spreman i ima interesa za uspostavljanje dobre privredne, ali i svake druge vrste saradnje sa jednom od najuspješnijih općina u Turskoj, te informisao goste da je Skupština KS danas usvojila dva kapitalna zakona – Zakon o koncesijama i Zakon o javno-privatnom partnerstvu, te da su ona odlična pravna osnova za buduću saradnju, ulaganja u KS, ali i zaradu i valorizaciju uloženog inostranog kapitala. "Ovi zakoni daju pravni osnov za ulaganja ne samo u privredu, već i u oblast obrazovanja, razvoj komunalne i saobraćajne infrastrukture, ali i u druge oblasti. Kanton Sarajevo raspolaže ekonomskim, prostornim, ljudskim i prirodnim potencijalima, i najbogatija je regija naše države, a želja nam je da kroz nova ulaganja i investicije pokrenemo naš privredni razvoj i valoriziramo resurse kojim raspolažemo. Imamo sve preduvjete za dobar partnerski odnos, a želja nam je da vaša dobra iskustva preuzmemo i primjenimo u Kantonu Sarajevo", naglasio je ministar Sendić. Privrednici, koji su također bili u delegaciji Općine Denizli, su se konkretno interesovali za kupovinu ili iznajmljivanje poljoprivrednog zemljišta, kao i za cijenu kvadratnog metra zemljišta u industrijskim zonama Kantona Sarajevo. Inače, delegacija Općine Denizli danas će prisustvovati potpisivanju sporazuma o saradnji Univerziteta pamuka iz Denizlija sa Institutom za biotehniku i genetski inženjering Univerziteta u Sarajevu kojim će se intenzivirati razmjena najnovijih saznanja u oblasti genetskog inženjeringa.